Jarné upratovanie určite nie je snom každej gazdinky, ale naše babičky vedeli, prečo je také dôležité. Po stagnujúcej zime, keď ste sa zdržiavali predovšetkým doma, treba vpustiť novú energiu aj dovnútra. Poprehadzovať a vytrieť všetky kúty, poukladať veci v skriniach a urobiť si radosť novou jarnou výzdobou. Ak sa vám do toho nechce, predstavte si ten pocit spokojnosti po upratovaní. Nikdy nečistite celý byt naraz. Rozdeľte si to na viackrát, neuštvete sa a poupratujete dôkladnejšie.

Okná s rámami
Zdroj: shutterstock
Okná s rámami

Začnite od kuchyne

Používate ju najviac, preto si zaslúži aj najviac pozornosti. Navyše, všetko ostatné sa dá urobiť aj počas bežnej prevádzky. Vyhraďte si na to 5 až 6 hodín. Najskôr vyčistite chladničku a mrazničku. Ak varíte veľa, každé 3 až 4 mesiace treba odmraziť mrazničku a vyumývať spolu s chladničkou. Poličky a nádoby z chladničky povyťahujte, naukladajte do vane a dôkladne vysprchujte. A potom použite octovú vodu. Nezabudnite ani na kuchynskú linku a sporák. Predstavuje vaše bohatstvo a rodinu, preto udržujte „svoj oheň“ vždy dokonale čistý a jagavý.

Babičkina rada

Na čistenie kuchyne je ideálny ocot. Pohlcuje pachy, odmasťuje a dezinfikuje. Do litra vody prilejte 100 ml octu.

Špajza

Keď je chladnička v poriadku, môžete sa pozrieť do špajzovej skrine medzi zásoby. Často sa do otvorených vrecúšok nasťahujú mole. Pritom na to funguje jednoduchý trik. Vezmite sklené fľaštičky, či už od jogurtu, alebo od detskej výživy, a presypte do nich korenie. Žiadne potvory sa vám tam nenasťahujú a budete mať prehľad o koreninách.

Mole a rôzne chrobáčiky milujú štipľavú papriku, múku, ryžu, ale aj bylinkové čaje. Všetko treba veľmi dôkladne prezrieť, a keď zbadáte zlepené zrniečka alebo pavučinky – nemilosrdne vyhodiť! Keď budete mať všetko vonku, dobre vyumývajte poličky octovou vodou, aj všetky kúty a rohy skrine. Ak sú poličky staršie, môžete ich obaliť voskovým papierom. Ak však máte problémy s moľami, treba myslieť na to, že sa rady ukrývajú aj pod papier.

Striebro po babičke

Určite ho nepoužívate bežne, práve preto je strieborný príbor „na oštaru“. Naše staré mamy ho ukladali do múky v plátennom vrecúšku, aby nezašiel. Z nej ho potom vyťahovali na sviatočné príležitosti a len preleštili handričkou. Nemusíte vždy používať agresívne čistiace prostriedky.

citron
Zdroj: Shutterstock

Ak máte doma soľ a ocot alebo citrón, máte všetko:

* CITRÓN odstráni čerstvé škvrny. Rozrežte ho a nakvapkajte na látku alebo na poťah. Nechajte chvíľu pôsobiť, starou zubnou kefkou ten kúsoček vykefujte a nakoniec umyte mydlom.

* OCOT skvele vyčistí umývačku riadu. Pustite ju na najdlhší program, a keď sa už voda zohreje, nalejte do nej pol litra čistého octu. Nechajte dokončiť.

* SOĽ skúste na pripálený sporák. Navlhčite handričku, osoľte a vydrhnite ho ňou.