Vo veku 73 rokov sa princ Charles stal najstarším následníkom britského trónu, ktorý sa ujal vlády. Stalo sa tak  8. septembra, keď vo veku 96 rokov zomrela jeho matka, kráľovná Alžbeta II. Uzavreli sa tým všetky dohady a špekulácie, že panovníčka možno odovzdá žezlo svojmu vnukovi, princovi Williamovi.

Nikdy nezaháľal

Kráľ Karol III. má za sebou roky práce pre britskú monarchiu aj pre Spoločenstvo národov. Od roku 1966 do júna 2022 ako princ z Walesu absolvoval vyše 460 oficiálnych ciest do krajín po celom svete. V máji 1991 a v novembri 2000 navštívil aj Slovensko, prvýkrát ešte ako súčasť Československa. V posledných rokoch čoraz častejšie zastupoval kráľovnú, aby ju odbremenil od namáhavých pracovných ciest a stretnutí.

Korunovácia
Karola III. bude
kratšia, jednoduchšia, menej
drahá.
Zdroj: WPA Pool

Popularita

Obľúbenosť princa Charlesa v Spojenom kráľovstve mala väčšinou kolísavú tendenciu a pohybovala sa okolo 42 percent. Najnižšia bola v období manželskej krízy s princeznou Dianou a po sobáši s Camillou Parker-Bowles. V roku 2018 si až 46 percent Britov želalo, aby Charles po nástupe na britský trón okamžite abdikoval a odovzdal vládu princovi Williamovi. O dva roky neskôr sa však situácia obrátila v Charlesov prospech a svoje sympatie mu vyjadrilo až 60 percent britskej verejnosti.

Korunovácia
Zdroj: Pool