Osudná jazda

Princ Charles a princezná Diana žili od roku 1992 odlúčene, oficiálne sa rozviedli až v roku 1996. Nasledujúci rok 31. augusta 1997 Diana tragicky zahynula pri autonehode v Paríži.

Princ Charles a princezná Diana
Zdroj: Princess Diana Archive
Princ Charles a princezná Diana

Na nič sa nepamätal

Mercedes S280 prenasledovaný paparacmi, ktorí chceli princeznú vyfotografovať, narazil do 13. piliera v tuneli pod Pont d´Alma neďaleko rieky Seiny. Okrem Diany, ktorá sedela na zadnom sedadle limuzíny, boli v aute Dodi Al-Fayed, za volantom sedel Henri Paul a vpredu na sedadle spolujazdca Trevor Rees-Jones, člen Al-Fayedovej ochranky, jediný, ktorý nehodu prežil. Bodygard si však nedokázal spomenúť, čo sa stalo tej tragickej noci.

Nehoda v Paríži.
Zdroj: Archív
Nehoda v Paríži.

Konečný verdikt

Okolnosti havárie dodnes neboli spoľahlivo objasnené, čo dalo podnet na vznik konšpiračných teórií. Pôvodný záver francúzskej polície bol taký, že vodič bol pod vplyvom alkoholu a liekov a išiel rýchlosťou okolo 100 km/h. Vo februári 1998 Mohamed Al-Fayed, otec Dodiho, verejne obvinil britskú tajnú službu MI6 a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu, že to bola naplánovaná vražda. Po konečnom verdikte, ktorý porota vyniesla 7. apríla 2008, že išlo o „neúmyselné zabitie“, Mohamed Al-Fayed ukončil desaťročnú snahu dokázať svoju teóriu a urobil to aj s ohľadom na Dianiných synov.