Najvýznamnejšia vedkyňa v oblasti röntgenového kryštalografického výskumu biomolekúl sa narodila 12. mája 1910 v Káhire ako Dorothy Mary Crowfoot. Otec John Crowfoot pracoval pre britské ministerstvo vzdelávania. V zime rodina žila v Egypte, v lete sa kvôli horúčavám každý rok sťahovali do Británie.

Dorothy Hodgkin
Zdroj: Profimedia

Detstvo na cestách
Keď mala Dorothy štyri roky, matka Grace nechala ju a jej mladšie sestry Joan a Elisabeth u starých rodičov neďaleko Worthingu a vrátila sa k manželovi do Afriky. Až do roku 1926 žili v Sudáne, kde John Crowfoot pracoval ako odborník na vzdelávanie a pamiatky, potom bol riaditeľom Britskej školy archeológie v Jeruzaleme a viedol vykopávky na rôznych náleziskách.

Dorothy začala chodiť do školy v Anglicku a bola jednou z dvoch žiačok, ktorým umožnili navštevovať hodiny chémie. Záujem o túto vedu u nej vzbudil príbuzný, chemik Charles Harington, a rodinný priateľ A. F. Joseph, s ktorým sa zoznámila v Sudáne. Podporovala ju aj matka Grace, ktorá jej k 16. narodeninám darovala knihu o röntgenovej kryštalografii. Práve ona rozhodla o jej ďalšom štúdiu.