Ako dieťa bola veľmi živá, všade jej bolo veľa, nevedela, čo je kašeľ a nádcha. Keď však prišiel rok 1949 a epidémia detskej obrny, všetko sa zmenilo.

S barlami
Niektorí Kežmarčania epidémiu obrny neprežili, Nora ležala ochrnutá takmer rok a pomaly sa dávala dokopy. Pravá noha sa však z toho už nikdy úplne nevylízala: „Naučila som sa chodiť s barlami, ale keďže boli drevené, niekoľkokrát som ich zlomila,“ spomína Nora. Potom ktosi mamu presvedčil, aby ju dala operovať. Vyplatilo sa, lebo asi o dva roky neskôr jej stačila vychádzková palica.

Historička Nora Baráthová je Kežmarčanka telom i dušou
Zdroj: Archív N.B.
Historička Nora Baráthová je Kežmarčanka telom i dušou

Toto „parádne“ chodenie sa skončilo v  roku 2011, keď sa jej v kuchyni podarilo urobiť baletnú roznožku a odlomiť kus stehennej kosti s bedrovým kĺbom, čo ju po operácii vrátilo opäť k dvom barlám. Akoby jeden hendikep nestačil, Noru trápil aj slabý zrak, ktorý postupom času vytiahla až na 26 dioptrií: „K päťdesiatke sa mi po operácii u profesora Izáka v Banskej Bystrici dioptrie takmer vynulovali,“ pochvaľuje si. „Pripadalo mi to ako biblické: Vstaň a pozeraj!“ Pred troma mesiacmi sa však zobudila a pravým okom videla iba hmlu. Na jej na konto pribudla desiata operácia.