Telo sa vás počas jesene neopýta, čo ste robili v lete. Naopak, dá vám jasne najavo, že ste to s niečím prehnali, niečo zanedbali alebo brali na ľahkú váhu...

Plesne
Plesne nôh nemusíte získať len v zime, keď sa v práci neprezúvate zo zateplených topánok. Živnou pôdou sú pre ne aj kúpaliská (počas jesene či zimy aj termálne). Stačí, aby ste šliapli na dlažbu, po ktorej prešiel človek trpiaci mykózou nôh - a máte ju! Pleseň na nohách je veľmi nákazlivé ochorenie, lebo huby, ktoré sa držia na šupinkách kože, sa ľahko prenášajú na cudzieho hostiteľa.

Spočiatku netušíte, že ju máte, lebo nevidíte žiadne príznaky. Neskôr vás začne poškodené miesto bolieť, svrbieť, môže sa aj zapáliť. Chorá koža boľavo praská, olupuje sa, je vlhká, občas sa na nej vytvárajú drobné pľuzgiere a nohy vám môžu nepríjemne páchnuť. Typickým znakom mykózy sú aj biele miesta mŕtvej kože.

nohy
Zdroj: Shutterstock

Náš tip
Mykózu nôh liečte čo najskôr. Dlhé čakanie umožní plesniam, aby napadli nielen kožu, ale zahryzli sa aj do nechtov. Ak odhalíte mykózu dostatočne skoro, pomôžu vám antimykotické prípravky. Viditeľné príznaky ochorenia zmiznú za niekoľko dní, ale neuspokojte sa tým, že ste pleseň úspešne zahnali na ústup. V liečbe pokračujte ďalšie dva týždne! Iba tak budete mať istotu, že ste zabránili opakovanej infekcii. Ak sa liečite sama a príznaky ochorenia nezmiznú v priebehu jedného až dvoch týždňov, navštívte lekára.