Žilová trombóza je ochorenie, ktoré nikoho nediskriminuje a je jedno, či postihuje ženy, alebo mužov, – tvrdí Juraj Maďarič z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Dôležité je, aby ste vedeli, kedy ste v ohrození.

„Všeobecne sa za vysoké riziko považuje dlhodobý pobyt v nemocnici, kde ste pripútaná na lôžko, ale aj chirurgický zákrok, napríklad operácia bedrového kĺbu alebo kolena. Riziko vzniku trombózy zvyšuje aj onkologické ochorenie, najmä ak je spojené s chemoterapiou, ale aj srdcové zlyhávanie,“ vysvetľuje doktor Juraj Maďarič.

Podľa jeho slov sú rizikové aj dlhé lety či dlhá cesta autom na dovolenku. Počas cestovania sa totiž hýbete menej ako bežne. V strehu buďte, ak sa trombóza objavila u vášho blízkeho príbuzného, ale aj keď užívate antikoncepciu, ste obézna, fajčíte alebo čakáte dieťa.

Čo vám hrozí

Srdcu trvá asi minútu, kým okysličí celý objem krvi. Tá sa potom musí dostať k všetkým orgánom a tkanivám. Ak sa v tepne vytvorí trombóza, čiže krvná zrazenina, vzniká nedokrvenie tkaniva alebo orgánu. Keď sa zrazenina vytvorí v srdcovej tepne, hrozí srdcový infarkt, v prípade mozgovej tepny cievna mozgová príhoda. Keď krvná zrazenina zablokuje žilu, ktorá odvádza odkysličenú krv z tkanív späť do srdca a pľúc, môže „cestovať“ a zachytiť sa v pľúcach.