Samovyšetrenie a sledovanie si kože doma je veľmi podstatné a mali by sme to robiť pravidelne. Aspoň raz do roka je vhodné navštíviť aj odborníka. „Treba si všímať veľkosť, tvar, farbu, ohraničenie a zmeny. Môže byť krvácanie, niečo vystúpené. Ak je napríklad väčšej veľkosti a má nepravidelný tvar. Čím je väčšie, má viac farieb a rastie, vtedy navštívte dermatológa,“ povedala nám dermatologička MUDr. Adriana Tomeková. V rozhovore radí, čo presne robiť.

ABCDE kritérium

Základným hodnotením, či je znamienko v poriadku sú kritériá ABCDE, ktoré sú zamerané na včasné zistenie začínajúceho nádorového ochorenia a výrazne tak zvyšujú pravdepodobnosť úspešnosti liečby. Veľkú úlohu pritom zohráva samovyšetrenie. Človek by mal vedieť, čo si má všímať na koži a pri ktorých zmenách pigmentových škvŕn a znamienok zvýšiť pozornosť.

Pravidlá ABCDE
Zdroj: TOMAR
Pravidlá ABCDE

Stačí si zapamätať pravidlá ABCDE melanómu
A – Assymetry (asymetria): nebezpečné zhubné pigmentové škvrny majú nepravidelný tvar
B – Border (okraj): u zhubných znamienok je okraj často nepravidelný
C – Color (farba): odlišné farby sú často prvým príznakom melanómu
D – Diameter (rozmer): melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako 6 mm
E – Evolution (vývoj): akékoľvek zmeny vo veľkosti, farbe alebo hrúbke môžu byť príznakom melanómu

Dermatologička MUDr. Adriana Tomeková
Zdroj: TOMAR
Dermatologička MUDr. Adriana Tomeková

Ktoré ochorenia vieme získať, odpozorovať zo znamienok

Melanóm je považovaný za jeden z najzhubnejších nádorov a kvôli rýchlemu metastázovaniu si ročne vyžiada tisícky životov. Je to malígny kožný tumor. Vzniknúť môže buď z existujúceho znamienka, alebo priamo zo zdravej kože. Veľmi rýchlo metastázuje a neušetrí žiadny orgán.

Ďalej to môže byť bazalióm, seboroická keratóza a dajú sa zistiť aj rôzne névové ochorenia ako napr. Beckerov nevus, Lentigo simplex, Lentiginózy, Syndróm dysplasických névov, Melanoma malignum a iné.