Už dávno vyšlo z módy bronzové sfarbenie tváre. Kto je príliš opálený, pôsobí strhane a staršie. Aj tu platí zlatá stredná cesta. Dnes sa nosí zdravá farba, rovnomerné sfarbenie pleti, ktorá vyžaruje sviežosť a pružnosť. Je to presne ako sa hovorí – si to čo ješ, v tomto prípade aj ako sa o seba staráš.

Ako rozpoznám zdravú pleť?
Na prvý pohľad je hladká a má ružovkastý jemný marhuľový odtieň. Odborníci sú však prísnejší a berú si pod lupu aj vrásky, pigmentáciu, únavu, prekrvenie, pružnosť, podráždenia a pórovitosť pokožky. Zdravá pleť dokáže lepšie odolávať vonkajším vplyvom, je dlhšie v kondícii, aj keď je vystavená stresu, špinavému prostrediu, UV žiareniu, alergiám alebo zmenám teplôt. Predpokladom na zvládnutie týchto útokov je silný imunitný systém.

Čo je imunitný systém pokožky?
Koža je vonkajšou hranicou nášho imunitného systému. Na nej dochádza k prvému kontaktu s vírusmi, baktériami, plesňami, parazitmi a ostatnými vonkajšími stimulmi. Na to, aby sa chránila, má vrodený imunitný systém. Takzvaným šéfom obrany v koži sú Langerhansove bunky, ktoré upozorňujú ostatné imunitné bunky na riziko poškodenia a ich správanie v krízovej situácii. To znamená, že Langerhansove bunky majú vďaka špeciálnym enzýmom schopnosť hasiť požiar na povrchu pokožky. Pleť tak dokáže lepšie tolerovať vonkajšie vplyvy a nemusí hneď reagovať zápalom.