Koľko vypadnutých vlasov počas jedného dňa je ešte OK a kedy by ste už mali byť v strehu? Je bežné, že vám vypadne 50 až 100, podľa iných zdrojov ženám vypadne 150 až 175 vlasov denne. Ich množstvo môže ovplyvniť vek, hormonálne zmeny, stres, niektoré lieky, ale aj prežívanie úzkosti a vážne zdravotné problémy. Za vypadávanie vlasov môžu za zmeny ročných období a s tým spojené prudké otepľovanie a ochladzovanie. Nebojte sa však tohto množstva, lebo zároveň rastú aj nové. 

Takto vlasy žijú
Vlasy vypadávajú aj v takzvaných sezónnych cykloch a sú súčasťou vývoja vlasových folikulov. Zvyčajne však takéto vypadávanie samé ustane do 5 až 7 týždňov.
 
Folikul každého vlasu prechádza viacerými vývinovými cyklami. Rast vlasov sa začína takzvanou anagénnou fázou. Tá trvá 3 až 5 rokov, ale niektorým ľuďom môže jeden vlas rásť aj 7 alebo viac rokov. Po uplynutí tejto fázy prichádza takzvaná katagénna fáza. Tá trvá zvyčajne 10 dní. Počas tohto obdobia  sa vlasové folikuly zmenšujú a rast vlasov sa spomaľuje. Vlasy sa oddeľujú od spodnej časti vlasového folikulu, no zostávajú na svojom mieste počas posledných dní rastu. (v tejto fáze je asi 5 percent vlasov na vašej hlave). 

Starostlivosť o vlasy vypadávajúce po korone
Zdroj: shutterstock

Po anagénnej fáze prichádza telogénna fáza. Trvá zvyčajne 3 mesiace. Vlasy už počas nej nerastú, ale ani nevypadnú.
 
V ďalšej - exogénnej fáze dochádza k vypadávaniu vlasov z pokožky hlavy, pričom často tomu pomáha ich umývanie a kefovanie. Strata 50 až 100 vlasov denne počas tejto fázy je normálna. Táto fáza trvá približne 2 až 5 mesiacov. Nebojte sa však, o vlasy úplne neprídete, alebo na vašej hlave rastú vo folikuloch už nové vlasy, ktoré postupne nahrádzajú tie vypadnuté.