Rakovina nebolí
Riziko ochorenia rakovinou hrubého čreva sa zvyšuje od 45. roka života. Nie je vylúčené ani u ľudí mladšieho veku, najmä pokiaľ majú v rodine zvýšené riziko. Rakovina hrubého čreva sa prejavuje veľmi pomaly a postihnutý necíti na začiatku vôbec žiadne bolesti. Až vo vyššom štádiu vývoja choroby sú cítiť prvé bolestné príznaky.

Čím skôr, tým lepšie
Pokiaľ je ochorenie dokázané, záleží na štádiu vývoja choroby. Čím skôr objavíme rakovinu hrubého čreva, tým je zvýšená pravdepodobnosť úplného uzdravenia. Rakovina v prvom štádiu môže byť vyliečená až z 98%. Pacienti, u ktorých bola choroba objavená až v štvrtom štádiu, zomierajú podľa štatistík do piatich rokov.

Na žiadnom orgáne sa tak nepodpíše stres ako na čreve.
Zdroj: Shutterstock

Skoro 90% nádorov objavených v hrubom čreve je nezhubných a po ich odstránení je pacient celkom zdravý. Pravdepodobnosť ich opätovného objavenia je medzi 10-15%. Nepodceňujte prevenciu, ktorá je v SR zadarmo. Vyšetrenie stolice hradí plne akákoľvek zdravotná poisťovňa. Najlepšia ochrana pred rakovinou hrubého čreva je ovocie a zelenina.

Zákaz červeného mäsa
Najrizikovejšia je konzumácia tučného červeného mäsa. Vyhýbajte sa pečeniu, smaženiu a grilovaniu mäsa a upravujte jedlá varením či dusením. Chrániť sa môžete primeraným príjmom nerozpustnej vlákniny, či už ovsených vločiek alebo pšeničných otrúb.