Nie je žena, ktorá by nemala skúsenosť s kolísaním dátumu v menštruačnom kalendári. Zbystriť pozornosť je potrebné v prípade, že sa výkyvy objavia na vrchole plodného obdobia ženy, alebo sa objaví bolesť so zmeneným krvácaním. Bežná dĺžka menštruácie by mala trvať od troch do šesť dní, pri vylúčení 60 až 100 mililitrov krvi.
Za nepríjemnými príznakmi sa môže totižto skrývať ochorenie hypotalamu, hypofýzy, vaječníkov, alebo dokonca štítna žľaza. Príliš siné krvácanie sa objavuje aj pri polypoch sliznice maternice, myómoch, cystách na vaječníkoch a iných neduhoch, aj v spojení s hladinou hormónov. Pre odbornú diagnózu je najlepšie vyhľadať gynekológa, ktorý môže vylúčiť vážne ochorenie, alebo predpísať vhodnú liečbu.
Ktoré sú však 4 najzávažnejšie situácie, keď menštruácia v tele ženy neprebieha, ako má a prečo?
1. Menzes po potrate
Ak dôjde k samovoľnému potratu, dieťatko sa v maternici prestane vyvíjať a odumrie, žena podstúpi v nemocnici vyčistenie maternice. V niektorých prípadoch, keď dôjde k spontánnemu potratu vo veľmi skorom štádiu tehotenstva a prejaví sa "len" krvácaním, pričom dutina maternice ostane prázdna (čo sa zisťuje ultrazvukovým vyšetrením), sa čistenie nemusí vykonať. To však vždy závisí od konkrétneho prípadu.
Tak ako sa musí po potrate spamätať ženská psychika, tak aj telo potrebuje nejaký čas, aby sa opäť dostalo do starých koľají. U niektorých žien sa objavia aj zmeny v menštruačnom cykle. Často býva menštruácia nepravidelná, nezvyčajne dlhá, alebo aj intenzita krvácania sa líši od situácie pred potratom. Väčšinou sa to však časom dá opäť do poriadku. Ak by pretrvávali nejaké problémy s menštruačným cyklom, konzultujte svoje ťažkosti vždy s vaším lekárom.
2. Pubertálny menzes
Často dochádza aj k tomu, že menštruácia najprv vynechá, po nejakej dobe sa potom objaví veľmi silné a dlhé krvácanie. Ide o situáciu, ktorá sa typicky objavuje hlavne v puberte alebo v prechode. V tomto prípade je liečba takmer nutnosťou, inak je žena vystavená veľkým stratám krvi a často i nutnosti kyretáže (výškrab maternicovej dutiny). Liečba v daných prípadoch spočíva v tom, že sa podajú hormóny, ktoré zablokujú vlastný menštruačný cyklus a urobia nový, umelý.
3. Silné krvácanie s operáciou
Silná menštruácia sa dá pochopiteľne riešiť i operáciou. Buď sa odstraňuje celá maternica, alebo len maternicová sliznica. Tieto výkony však spôsobujú trvalú neplodnosť, a tak sa hodia len pre staršie ženy, ktoré už v budúcnosti neplánujú ďalšie dieťa.
4. Migrenózna menštruácia
Príčinou bolesti je nerovnováha vo vegetatívnom nervovom systéme spôsobená zmenami hormónov pri menštruačnom cykle. Kŕčovité bolesti v podbrušku sa najčastejšie vyskytujú v prvom dni či najviac počas troch dní menštruačného krvácania. Výnimkou nie sú ani bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačka. Bolesť nebýva často sústredená len do podbruška, často vyžaruje do chrbta a v priebehu menštruačného krvácania sa môže meniť. Väčšina žien menštruačnú bolesť zvláda bez lekárskej pomoci. Niektorým postačí v čase silnej bolesti užiť Ibalgin, iné potrebujú stráviť pár hodín v pokoji na lôžku.
Autor: Paťa