5 vecí, ktorým sa v tehotenstve treba vyhýbať
30. 10. 2016, 5:15 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:16)

Tehotenstvo nie je žiadna choroba, avšak napriek tomu, že si život môžete užívať plnými dúškami aj naďalej, mali by ste poznať svoje hranice a niektoré tabu. Bohužiaľ, niektorých vecí sa počas nasledujúcich mesiacov musíte vzdať úplne, aby ste neublížila dieťatku alebo sebe. Viete na čo nezabudnúť?
Čo by ste pre vytúžené bábätko nespravila? Okrem toho, čo jete a pijete na svoje bábätko vplývate aj inými spôsobmi. Mali by ste vedieť, že dieťa vníma aj vibrácie, zvuky a dokonca aj hlasy. Je veľmi citlivé na váš stres a ak máte dobrú náladu, teší sa s vami. Vyhýbať by ste sa preto mala hlučným priestorom, diskotékam a koncertom, pozor však aj v kine, kde je hlasitosť nastavená na maximum a človek vibrácie reproduktorov pociťuje doslova až v kostiach.
1. Chuť na kávu?
O správnej strave v tehotenstve ste už iste mnoho počuli. Avšak na otázku či sa vyhýbať káve a kofeínovým nápojom neexistuje jednoznačná odpoveď. Všeobecne sa odporúča s pitím kávy či iných silných kofeínových nápojov prestať. Niektoré mamičky už od začiatku tehotenstva pociťujú napríklad pri káve také silné pocity nevoľnosti, že aj keď predtým boli „kávičkárky“, v tehotenstve sa jej bez problémov vzdajú.
Ak si kávu či už kvôli chuti, alebo nízkemu tlaku nedokážete odoprieť, pite maximálne len jednu slabšiu šálku denne. Ohľadne alkoholu v tehotenstve sa toho popísalo ešte viac. Alkoholu v tehotenstve by ste sa mala rozhodne zrieknuť. Najlepšie je prestať konzumovať alkohol už vo chvíli, kedy začnete tehotenstvo plánovať, najneskôr však keď sa tehotenstvo potvrdí.
2. Fajčenie
Fajčenie na plod vplýva veľmi negatívne. Mnohé ženy si neuvedomujú, nakoľko vážne svoj organizmus fajčením poškodzujú. Znižujú tým nielen svoje šance otehotnieť, zanesením organizmu škodlivinami pripravujú svojmu budúcemu dieťaťu nevhodné prostredie na zrod. Aj keď prestanete fajčiť vo chvíli, keď sa tehotenstvo potvrdí, negatívne dôsledky fajčenia v predchádzajúcom období vo vašom tele pretrvávajú-
Je to však vždy lepšie rozhodnutie, než fajčiť aj počas gravidity. Telo sa nahromadených škodlivín z fajčenia zbavuje len veľmi postupne a pomaly, pľúca sa očisťujú až desať rokov, ak teda plánujete tehotenstvo, prestaňte s fajčením čo najskôr. Ak ste nefajčiarka, vyhýbajte sa dôsledne zafajčeným priestorom a pobytu s fajčiacimi osobami.
3. Lieky
Tehotná žena by v žiadnom prípade nemala postupovať samoliečbu a užívať voľnopredajné lieky len na základe svojho uváženia, či odporúčania lekárnika. So svojimi zdravotnými problémami sa obráťte na ošetrujúceho lekára, ktorý váš stav posúdi a odporučí vhodnú liečbu. Predovšetkým v prvom trimestri môžete neuváženou aplikáciou poškodiť plod, a to aj užitím obyčajného „acylpyrínu“. S lekárom sa poraďte aj o užívaní vitamínových a minerálnych doplnkov.
4. Pozor na chemikálie
Sú isté veci, ktoré by tehotná žena robiť nemala. Rôzne nebezpečné chemikálie sa totiž do jej organizmu nedostávajú len stravou, či liekmi, ale aj pľúcami a pokožkou. Vyhýbajte sa preto kontaktu s chemikáliami – myslia sa tým hlavne agresívne čistiace prostriedky, ale aj laky, farbivá a podobné prostriedky. Upratujte a riady umývajte zásadne v rukaviciach, väčšie upratovanie, maľovanie či dokonca prestavby či iné veľké úpravy prenechajte manželovi, či objednaným majstrom.
5. Pozor na zvieratá
Ak máte doma zvieracieho miláčika, buďte opatrná. Pravidelné prehliadky u zverolekára a absolvovanie všetkých predpísaných očkovaní chráni nielen psíka či mačičku, ale aj vás. Pri mazaní a starostlivosti o zvieratká buďte opatrná, základným pravidlom je nebozkávať a neprichádzať do kontaktu s tvárou a dôkladne si umývať ruky.
Pri čistení pelieškov a mačacích záchodov by vás mal zastúpiť niekto iný, ak je to skutočne nevyhnutné, použite gumené rukavice. Pozor hlavne pri mačkách – prenáša sa od nich toxoplazmóza, ktorá síce vám neublíži, dieťatku však spôsobí vážne postihnutie, či defekt.
Autor: Hana