Reklama

8. mesiac tehotenstva

Reklama

29. - 32.týden

Pregnant woman in robe

Zdroj: Goodshoot

Pregnant woman in robe

Už zostáva len pár týždňov, než sa stanete mamičkou. Ešte predtým by ste mali nájsť detského lekára (pediatra) pre vaše bábätko. Najlepšie je spýtať sa kamarátok - mamičiek. Rozhodnite sa nielen podľa toho, ako je lekár blízko miesta, kde bývate, ale aj podľa toho, aký je vám sympatický. Keď si ho vyberiete, zaregistrujte sa u neho. Keď vás pustia z pôrodnice, zavoláte do ordinácie a detská sestra k vám do dvoch dní príde domov pozrieť sa na bábätko. Okrem toho si môžete nechať pomôcť od súkromnej pôrodnej asistentky.

1. Návšteva gynekológa

Neminie vás meranie tlaku, test moču a váženie. Okrem toho vám sestra vezme krv. Rozborom sa zistí aj, či máte dostatok železa. S tým má veľa mamičiek problém. Nedostatok sa lieči jednoducho - tabletkami so železom, ktoré vám predpíše lekár.

Medzi 30. a 32. týždňom podstúpite "veľký" ultrazvuk. Pre niektoré mamičky je to posledná možnosť, ako získať fotku drobčeka v brušku. Aj keď na nej už nebude celý, pretože je veľmi veľký, môže vám lekár vyfotiť aspoň určitý kúsok jeho telíčka. Napríklad tvár, ručičku...

Lekár bude zisťovať:

  • uloženie bábätka
  • prípadné neskoršie vrodené vývojové chyby
  • dĺžku a váhu bábätka
  • stav placenty
  • množstvo plodovej vody

Väčšina bábätiek je už hlavičkou dolu, pretože hlavička je ťažšia než zbytok telíčka, a tak sa sama preváži dolu. Pokiaľ váš drobček ešte má hlavičku hore, nezúfajte. Ešte je dosť času, aby sa otočil.

2. Ako rastie

Na ručičkách má už nechtíky, na nožičkách dorastú neskôr. Hlavičku pokrývajú vlásky, ktorých je čím ďalej viac. Mozog rýchlo rastie. Všetky ďalšie orgány okrem pľúc, mozgu a zažívacieho traktu už sú vyvinuté. Keby sa narodil teraz, musel by byť ešte v inkubátore, nezvládol by sám dýchať, čo dokáže až od 36. týždňa.

Očičkami dokáže mrkať. Keď spinká, zatvára ich. Dúhovka sa už vie rozširovať a sťahovať. To hneď využije v priebehu pôrodu, keď naňho začnú svietiť nemocničné svetlá na sále.

Pod kožou sa stále ukladá tuk. Ten vášmu drobčekovi poskytne po pôrode energiu a bude mu pomáhať udržať teplo. Koža sa stále napína a vrásky miznú. Škoda, že tento systém proti vráskam nefunguje celý život...

Váš drobček trénuje úchopový reflex - na nožičke, druhej ručičke a najčastejšie na pupočnej šnúre. Tento reflex bude veľmi silný po narodení ak mu dáte do ručičky váš prst, silno ho stlačí.

Keďže sa z vášho drobčeka stáva bacuľko, je v maternici čím ďalej stiesnenejší. Na kotrmelce musí zabudnúť, už na ne nemá toľko miesta. To však neznamená, že sa nebude hýbať. Pripravte sa na poriadne kopance či búchanie pod rebrá. Niekedy sa otočí tak, že sa vám na jednej strane brucha urobí veľká hrča a na druhej strane bude prázdno. Pokiaľ vás bude jeho vyvádzanie bolieť, stačí, aby ste zmenili polohu. Pri tom si hladkajte bruško a hovorte s ním. Povedzte mu, že vás to bolí, a nech sa posunie. Uvidíte, že sa vám za chvíľku uľaví.

Koncom tohoto mesiaca bude mať približne 40 centimetrov a okolo 1800 gramov.

3. Aké zmeny vás čakajú

Od minulého mesiaca by ste mali pribrať cca jeden a pol kila. Optimálne by ste mali mať na konci 32. týždňa o desať kilogramov viac než na začiatku tehotenstva. Pokiaľ máte nejaké to kilo navyše, v strave obmedzte cukry a tuky.

S napínajúcim sa bruškom môžu vznikať strie, čo sú malé podkožné jazvičky. Skúsenosť s bojom proti nim má moja kamarátka Tereza (24): "Vždy som sa veľmi venovala mojej postave, takže strie pre mňa znamenali nočnú moru. Zhrozila som sa, keď sa mi nejaké objavili. Denne som sa natierala rôznymi krémami, ktoré im mali zabrániť. Strie sa mi ale aj tak objavili, ale veľa ich nebolo. Neviem, či to bolo vďaka krémom, snáď pomohli aspoň trošku. Každopádne mi s natieraním krému pomáhal manžel, takže sme si vďaka tomu užili veľa pekných chvíľ. Strie po pôrode našťastie začali blednúť a mojou hlavnou starosťou od tej doby je zdravie nášho zlatíčka."

Pohyb vám bude robiť čím ďalej, tým viac problémov. Preto veľa odpočívajte. Pokiaľ musíte ísť mimo domova, berte si so sebou pitie a malú desiatu (napríklad banán alebo müsli tyčinku). Túto radu síce spomínam skoro v každom článku, ale je naozaj potrebné, aby sa ňou mamička vo vlastnom záujme riadila.

S tým, ako sa vaše telo bude fyziologicky pripravovať na pôrod, môžu vás začať bolieť napr. stehná. Je to spôsobené tým, že sa panva začína rozostupovať, aby mal maličký miesto na cestu von.

Tiež môžete cítiť silné tvrdnutie brucha. Spliesť si to môžete s kontrakciami. Ak sú sťahy nepravidelné a nebolestivé, o kontrakcie nejde. Pokiaľ si nie ste istá, mám pre vás jednoduchú radu. Dajte si teplú sprchu alebo vlezte do vane. Ak ide o kontrakcie, teplá voda vám nepomôže, sťahy sa budú zosilňovať. Ak to nie sú to kontrakcie, bolesť za chvíľu zmizne.

Niektoré mamičky nemôžu spať, a tak upratujú, čítajú si, pletú svetríky pre bábätko. Ak sa aj vy stanete nočným vtákom proste robte, čo vás baví, a nespavosťou sa nestresujte.

Želám vám pohodové tehotenstvo a materstvo.

Autorka pôsobí ako súkromná pôrodná konzultantka www.porodni-asistentka.cz

Autor: Tereza Málková, DiS.

Vyberáme pre vás niečo PLUS