Aj vaše dieťa má stres zo školy? Takto mu pomôžete!
10. 10. 2022, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:37)

Zdroj: Shutterstock.com
Recept na pokojnejší spánok a lepšie známky existuje. Za stres a úzkosť totiž môže mozog a prirodzené inštinkty a my vieme, ako ich oklamať.
Prečo pociťuje dieťa úzkosť? Dôvodov, prečo to tak je, môže byť viacero. Úzkosť či stres môže pociťovať prváčik, lebo nedokáže „vstrebať“ rozdiel medzi hravým prostredím v škôlke a povinnosťami vyplývajúcimi zo školy. Možno sa len bojí neznámeho prostredia, mnohé deti desí predstava toho, čo nové ho čaká.

Staršie deti sa môžu báť šikanovania, ale obávať sa môžu aj toho že sa počas prázdnin zmenili. Najmä ak veľmi podrástli, zmenila sa im hmotnosť, začali nosiť okuliare, objavilo sa im akné v dôsledku puberty, či sa im mení hlas. Vo všeobecnosti sa deti boja nových povinností a zmeny letných návykov na školský stereotyp.
Ako sa úzkosť prejavuje
- dieťaťu nechutí jesť, prípadne úplne odmieta jedlo. Môže mať problém so zaspávaním, v noci sa často prebúdza, či naopak - spí neprimerane dlho,
- pred odchodom do školy máva záchvaty plaču, bolí ho brucho, vystúpi mu horúčka,
- nevie sa sústrediť, vyžaduje si viac pozornosti,
- rýchlejšie sa unaví, ale aj rýchlo a bez zjavnej príčiny v ňom vzplanie hnev.
Ako dieťaťu pomôcť
Rozprávajte sa s ním a zaujímajte sa o jeho problémy. Dôležité je, aby vedelo, že sa o to, čo prežíva, zaujímate a chcete jeho problémy riešiť. Najlepším spôsobom, ako riešiť stres a úzkosť je pýtať sa nielen na známky a domáce úlohy. Svoju pozornosť sústreďte predovšetkým na pocity dieťaťa. Ako sa v škole malo? Čo ho trápi? Jedným zo spôsobov, ako pomôcť zmierniť úzkosť a stres zo školy, je často deťom pripomínať, v čom je škola skvelá. Pripomínajte mu, že škola nie je len miestom na učenie, ale môže v nej navštevovať aj krúžky, či sa stretnúť s kamarátmi.
Rozhovor pomôže
Ak vidíte, že vaše dieťa prežíva úzkosť, snažte sa byť s ním počas dňa (po školskom vyučovaní) čo najviac. Po pár dňoch možno budete môcť znížiť počet hodín aktívneho pôsobenia na dieťa, možno ono samo bude chcieť byť počas dňa už aj osamote. Ak mu venujete viac pozornosti, pomáhate mu cítiť sa bezpečnejšie.
Nepomohlo to? Vyhľadajte odbornú pomoc. Niekedy dieťaťu stačí, keď cíti, že ho niekto chápe, čo prežíva, a to mu pomôže prekonať náročnú situáciu. Vďaka správnej pomoci alebo prípadnej liečbe sa vaše dieťa určite naučí zvládať stres i úzkosť. Mierne obavy a úzkosť sú u každého človeka úplne normálne a prežíva ich v živote každý. Sú užitočné a dôležité, pokiaľ neprerastú určitú mieru. Experimenty ukázali, že s miernou úzkosťou sa výkon dokonca zlepšuje. Pokiaľ človek naopak neprežíva žiadnu úzkosť alebo ak je príliš veľká, výkon klesá.
Úzkosť je emočný stav, ktorého príčinu nie je možné presne definovať. Úzkostné poruchy by sa dali definovať ako kombinácie telesných a psychických prejavov, ktoré nie sú vyvolané žiadnym reálnym nebezpečím. Úzkosť sa u týchto porúch môže objavovať buď v náhlych záchvatoch, alebo ako trvalý stav.
Rozpoznajte ju
Úzkostný stav zo školy nijak nesúvisí so správaním dieťaťa, so vzdorom, ani s rodičovskou výchovou. Rady okolia o tom, že na deti treba tvrdú ruku a tým sa vyriešia aj ich úzkostné stavy, žiaľ nefungujú. Úzkosť totiž súvisí s fungovaním mozgu, presnejšie, ide o fyziologickú odpoveď mozgu na ohrozenie. Spustiť ju môže takmer čokoľvek. Mnoho detí síce podvedome vie, že sa nemusí ničoho báť, ale ich mozog reaguje inak. Okamžite spúšťa systém útoč alebo uteč a zaplaví telo neurochemikáliami, aby si s ohrozením poradilo.
Výsledkom je neprimerané konanie dieťaťa. Okolie vidí útok – v preklade hysterickú scénu alebo útek, ktorý sa prejaví ako vzdor. Ide o prirodzený inštinkt, lebo všetci sme vybavení schopnosťou dostať sa do bezpečia. Tento pud je silný a automatický. Aj to je dôvod, že naň nefunguje tvrdý a prísny režim, tresty, ani vyjednávania. Preto dieťa cíti a tak intenzívne prežíva, že nechce ísť do školy. Jednoducho mu to mozog prikazuje. Preto mu je do plaču, keď mu niekto povie, že robí z toho tragédiu a niet sa čoho báť.
Úzkosť zo školy má viacero podôb. Niekedy vyzerá ako ochorenie, pretože ju sprevádzajú bolesti hlavy, brucha či nevoľnosti. Inokedy sa prejaví ako hysterický záchvat alebo odpor.
Večerná príprava
Úzkostné dieťa môže prežívať stres už večer, keď si líha do postele. Môže sa prejavovať plačom až hystériou. Preto aj večer je veľmi dôležitý. Snažte sa dieťa uchlácholiť, pritúľte si ho s ubezpečením, že poň vždy po škole prídete (napríklad, ak trpí úzkosťou z odlúčenia), prípadne ho ubezpečte, že sa za prípadnú zlú známku nebudete hnevať a spoločne sa ju posnažíte opraviť.
Myslite na to, že dieťa musí ísť do školy oddýchnuté. Dostatok spánku pomôže mozgu zrelaxovať a vyrovnať sa s emóciami, ktoré sa vynárali počas dňa. Čím dlhšie dieťa spí, tým lepšie. Ideálna dĺžka spánku je 9 hodín.
Nevhodný okamih
Úzkosť sa zvyčajne vynorí v ten najnevhodnejší okamih. Keď ju dieťa pocíti pri teste alebo počas skúšky, zvyčajne ovplyvní celkový výkon, bez ohľadu na to, či sa na test doma pripravovalo. Najhoršie sú zväčša testy z matematiky, pretože tie dokážu vyvolať závažné záchvaty úzkosti. Vedci dokázali, že úzkosť negatívne ovplyvňuje operačnú pamäť, najmä ak je súčasťou zadania nejaký výpočet. Znížená úroveň pracovnej pamäte znamená nedostatočný prístup k vedomostiam a neschopnosť využiť ich v praxi na riešenie problémov.
Prejavy úzkosti
- fyzické - nevoľnosť, plytký a zrýchlený dych, búšenie srdca, bolesť brucha,
- psychologické - strata pamäti, zamrznutie, znížené sebavedomie, pocit izolácie a potreba vyhnúť sa danej aktivite.