Aj vy plníte internet fotkami vašich detí? Nerobte to! Následky môžu byť FATÁLNE
1. 8. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: Shutterstock
Zverejňujete na internete fotografie svojich detí či vnúčeniec? Mali by ste s tým prestať, táto záľuba má totiž jeden háčik!
Je jedno, na ktorú z množstva sociálnych sietí fotografie nahráte. Aj keď sa chcete verejne pochváliť len krátkou momentkou zo života vášho drobca, môže mať jej zverejnenie nepríjemný koniec.

Myslite na to, že keď ste už raz niečo nahrali na internet, už to z neho nikdy úplne nezmizne, lebo každá fotografia (aj zmazaná) so sebou nesie digitálnu stopu.
Zdroj: Shutterstock
Jeden príklad za všetky
Rozhodli ste sa zverejniť rozkošnú dovolenkovú fotku vášho dieťaťa. Sedí na pláži a má holý zadoček... Nerobte to, lebo všetko, čo sa zverejní na sociálnej sieti, sa dostáva k širokému publiku. Štatistiky zo septembra 2019 hovoria, že len v Európe je viac ako 307 miliónov ľudí na Facebooku a celkovo je na tejto sieti viac ako 83 miliónov falošných profilov. Výsledkom je, že fotografiu, ktorú ste v dobrej viere zverejnili, nevidia len vaši priatelia, ale postupne sa môže dostať k ich potenciálnym partnerom, budúcim zamestnávateľov a v neposlednom rade k deviantom.
Tisícky fotiek
Paradoxne, priemerné dieťa si tak od narodenia až po pubertu takto „vyslúži“ viac ako tisíc fotografií a videí, ktoré môžu voľne kolovať po internete bez ich súhlasu. Tento fenomén je tak rozšírený, že si dokonca vyslúžil vlastný termín „sharenting“. Je odvodený od slova share – zdieľať a parenting – rodičovstvo.
Problémom je, že keď raz fotografie nahráte na sociálnu sieť, strácate nad nimi kontrolu bez možnosti vrátiť vaše konanie späť. Lebo ani vymazanie fotiek zo sociálnej siete nič nerieši. Fotografie totiž nezmiznú bez stopy. Digitálna stopa závisí od nastavení súkromia profilov, ani tie však nemusia zaručovať ochranu. Známe sú prípady hackerských útokov a únikov citlivých údajov, vrátane fotografií.
Zdroj: Shutterstock
Zdieľanie informácií alebo obrázkov vašich detí online môže tiež viesť ku krádeži identity. Tak môže páchateľ pomocou niekoľkých kliknutí objaviť osobné informácie rodičov. Skombinujte to s únikmi údajov, ktoré sú ľahko dostupné na dark webe a touto cestou má už len na skok na krádež identity.
Zdroj: Shutterstock
Preto by ste sa pred tým, ako sa rozhodnete na sociálnu sieť nahrať fotografiu vášho dieťaťa alebo vnúčaťa, mali sama seba spýtať:
- Kto všetko fotografiu uvidí? Len blízki známi, alebo široká verejnosť?
- Páčilo by sa vám, keby ste mali podobnú fotku na internete vy?
- Nemôže sa stať dieťa na fotografii kvôli jej zverejneniu terčom výsmechu, šikany alebo záujmu pedofila?
Toto sú ďalšie dôvody, prečo by ste si mali zverejňovanie fotiek detí rozmyslieť:
- Informujete okolie o vašej polohe Väčšina sociálnych sietí totiž po zverejnení fotografie informuje o mieste, kde vznikla. Ak si deti fotíte doma, aj cudzí človek sa z fotografie dozvie, kde bývate.
- Ukazujete svetu, ako vyzerá vaše dieťa . Ak zverejníte deň čo deň aktuálnu fotografiu vášho dieťaťa, potencionálny útočník má o ňom dokonalý prehľad a môže si ho poprezerať doslovne z každej strany...
- Ak dávate k fotografiám ešte aj popisky, tak sa nechtiac so svetom delíte aj o informácie o výške či hmotnosti dieťaťa, stravovacích návykoch aj o tom, kde sa počas dňa najčastejšie nachádza. Ak sa tieto informácie dostanú do rúk nesprávnych ľudí, môžete si zarobiť na poriadny problém.
- Ak na internete zverejňujete detailný záber na tvár vášho dieťaťa, robíte zle. Existujú totiž počítačové programy, ktoré ju vedia nahradiť napríklad tvárou z filmu pre dospelých. Okrem toho by ste mali vedieť, že na sociálne siete chodí mnoho ľudí len preto, aby z nich získali fotografie malých detí a zverejnili ich na stránkach určených len pre dospelých...
Zdroj: Shutterstock
Ak vám ani toto nestačí a ste rozhodnutá zverejňovať fotky vášho dieťaťa na sociálnych sieťach naďalej, urobte aspoň niekoľko „bezpečnostných“ opatrení.
- Nerobte to často.
- Postarajte sa o súkromie vášho účtu na sociálnej sieti. Napríklad si nastavte zdieľanie príspevkov len s ľuďmi, ktorých máte uložených v priateľoch a nie ako verejné.
Zdroj: shutterstock
Tieto informácie zo sociálnych sietí radšej vymažte:
+Dátumy narodenín nie len vás, ale aj vašich rodinných príslušníkov - Spolu s vašim menom a adresou sú dôležitým údajom, vďaka ktorému môžete niekomu uľahčiť napríklad prístup k účtu.
+Telefónne číslo – nemusí ho mať k dispozícii každý z vašich „priateľov“.
+Väčšinu vašich "priateľov" – v skutočnosti vraj môžu mať ľudia maximálne približne 150 stabilných priateľov, s ktorými sú naozaj v kontakte. Ostatní sú s veľkou pravdepodobnosťou len priatelia vašich priateľov, ktorých vlastne ani nepoznáte.
Zdroj: shutterstock
+Informácie o tom, kde chodí vaše dieťa do školy alebo na krúžok - zvyšuje to riziko prípadného únosu dieťaťa.
+ Označovanie polohy – to ľahko prezradí vašu adresu.
+ Kedy a kde idete na dovolenku – je to vítaná pomôcka pre možných zlodejov. Podobne by ste ani nemali zverejňovať fotky počas vašej dovolenky. Dáte tak najavo, že nie ste doma.
+ Stav vášho vzťahu – je jedno, či ste šťastne zadaná, alebo ste sa práve s partnerom rozišli. O tom nemusí vaše okolie vedieť.