Reklama

Do akej vody smie ísť tehotná?

Reklama

O tom, čo sa v tehotenstve smie a čo by sa nemalo, sa už toho popísalo skutočne dosť. Jednou z vecí, ktorých sa nastávajúce mamičky boja, je kúpanie sa v tehotenstve. Názory sú rôzne. Aká je teda pravda – môžu kúpele budúcej mamičke a bábätku uškodiť alebo nie?

Rozhodujúca je teplota?
Lekári naozaj upozorňujú na to, že kúpanie sa vo vani počas tehotenstva môže byť pre ženu i bábätko rizikom. Avšak zdôrazňujú, že rozhodujúca je najmä teplota vody. Tá by počas tehotenstva nemala prekročiť 37°C, inak je už voda príliš teplá.

Vyššia teplota vody totiž môže spôsobiť prehriatie v oblasti panvy, uvoľnenie svalstva a tým spustiť kontrakcie a vyvolať predčasný pôrod, prípadne potrat. Pričasté kúpele vo vani sa tehuľkám ale neodporúčajú, pretože vo vani hrozí vyššie riziko gynekologických infekcií, na ktoré sú tehotné ženy náchylnejšie. Kúpele vo vani sa vôbec neodporúčajú spravidla ženám s rizikovým tehotenstvom.

Pozor aj na sprchu!
No nejde len o kúpele vo vani s teplou vodou. To isté platí aj o horúcej sprche alebo pobyte v horúcom prostredí (napríklad v saune). Pôsobenie príliš veľkého tepla na telo budúcej mamičky by totiž mohlo viesť k už spomínanému predčasnému pôrodu alebo potratu.

Kvalita vody
Ak by ste sa chceli ísť okúpať niekam do verejných kúpeľov či si zaplávať do plaveckého bazéna na plavárni, v tomto smere sú lekári nejednotní. Jedni zastávajú názor, že plávanie je pre tehotné ženy veľmi prospešnou pohybovou aktivitou a odporúčajú ho. Na druhej strane iní gynekológovia neradi vidia plávajúcu budúcu mamičku.

Obávajú sa najmä možných infekcií, ktoré vo verejných bazénoch predstavujú veľké riziko. Organizmus tehotnej ženy máva oslabenú obranyschopnosť, takže je žena náchylnejšia na rôzne zápaly. Preto niektorí lekári vôbec neodporúčajú budúcim mamičkám kúpanie sa vo verejných bazénoch.

Oplatí sa vydržať
Tehotenstvo sa možno zdá byť dlhou dobou, no ubehne ako voda. Je preto lepšie neriskovať a vzdať sa toho, čo by mohlo potenciálne vaše bábätko ohroziť. Čo sa týka kúpeľov vo vani, skúste sa na túto tému porozprávať s vaším lekárom. Ak vám kúpeľ neodporučí, riaďte sa jeho radami. Určite vie, prečo vám to neodporúča. A ak vám povie, že vzhľadom na bezproblémový priebeh vášho tehotenstva sa občas do vane „naložiť“ môžete, ak si tam nenapustíte extra horúcu vodu, potom to zrejme bude naozaj v poriadku.

Autor: Mária