Milé mamičky, pripravili sme vám "Špeciál" o tak potrebnom a veľmi dôležitom kroku po pôrode, ktorým je dojčenie. Dozviete sa u nás ako treba dojčiť, s akými problémami sa môžete pri dojčení stretnúť a veľa noviniek, ktoré pomôžu nielen vám, ale hlavne vášmu bábätku.

Zdroj: Dmitriy Melnikov
Young mum nurses the child on a white background
Dnešná téma: Dojčenie počas choroby - ako to zvládnuť?
Bojíte sa zdravotných problémov? Počas dojčenia sú mimoriadne nepríjemné a bojí sa ich mnoho mamičiek. Oprávnene! Choroba síce znamená, že sa fyzicky budete cítiť zle, nemusí však byť aj koncom vášho dojčenia.
Choroby sa nevyhýbajú deťom ani ich mamičkám, a platí to aj počas dojčenia. Nejedna mamička však bola mylne informovaná, že kvôli chorobe musí s dojčením prestať.
Prirodzene, sú choroby a diagnózy pri ktorých je to nevyhnutné, neraz však ženy prestávajú s dojčením pri pomerne banálnych ochoreniach, pretože im lekár neposkytol správnu informáciu, alebo netrvali na liečbe spôsobom, pri ktorom je možné pokračovať v dojčení.
Ochoreli ste?
Ak pred lekárom poviete, že dojčíte, zvyčajne sa stretnete s jednoznačnou reakciou, že je to pre neho značná komplikácia. Prečo? Pretože výber liekov má neraz mimoriadne obmedzený. Mnoho liečiv nie je dostatočne testovaných na to, akým spôsobom a v akých množstvách prenikajú do materského mlieka a ako vplývajú na dieťa. Testované a bezpečné lieky sú neraz drahšie než tie bežné. Lekár zvyčajne musí veľmi citlivo posúdiť riziká a benefity spojené s užívaním lieku.
Nenechajte sa však odstrašiť. Je mnoho diagnóz, na ktoré vám lieky môžu predpísať, a to dokonca aj antibiotiká, záleží však na ochote lekára i jeho informovanosti v tejto oblasti.
Najčastejším ochorením matky zvykne byť infekcia. Nádcha, nevoľnosti, horúčka, to všetko sú nepríjemné príznaky a stav, v ktorom sa vám zrejme nebude chcieť príliš do dojčenia.
Mali by ste však zvážiť, že počas inkubačnej doby ste už zrejme svoje dieťa nakazili, takže keď sa u vás objavili prvé príznaky choroby, je už neskoro izolovať sa od dieťaťa. Cez materské mlieko od vás dostáva protilátky, aj keď sa mierne nakazilo. Mnohé deti sa však nenakazia vôbec.
Prestať s dojčením nemusíte ani pri zápale prsníka, práve naopak, ak pokračujete v dojčení, prsník sa rýchlejšie zotaví, aj keď si to od vás bude vyžadovať isté sebazaprenie, pretože dojčiť v bolestiach a horúčke je mimoriadne náročné. Ide však len o dočasný stav, ktorý v priebehu niekoľkých hodín ustúpi.
Ak máte pochybnosti ohľadne dojčenia a choroby a lekár vám neposkytol dostatočné informácie, poradiť vám môžu v laktačných poradniach.
Keď ochorie dieťatko
Dojčenie je pri väčšine zdravotných problémov dieťaťa veľkou výhodou. Choré deti často odmietajú stravu či nápoje, a tak je pre mamičku jedinou záchranou materské mlieko. Nepokojné a ubolené dieťa sa tiež rýchlejšie ukľudní a dojčenie je príjemnou činnosťou vo chvíľach, keď dieťa nemá ani pomyslenie na hru a nie je ho možné inak rozptýliť.
Nevzdávajte sa!
Vždy existuje nejaké riešenie, ukončenie dojčenia by malo byť skutočne tou poslednou možnosťou. Mali by ste vedieť, že ak prestanete dojčiť čo i len na niekoľko dní, dieťa môže začať následne prsník odmietať. Tento stav môže byť dočasný, ale aj trvalý. Ak dieťa nemôžete dojčiť z prsníka, môžete si mlieko odstriekavať a kŕmiť z fľaše. Je to síce náročné, avšak prednosti materského mlieka pripraveného čerstvo vami presne podľa aktuálnych potrieb vášho dieťaťa, nie je možné nahradiť mliekom umelým.
Autor: Sofia
Aké máte skúsenosti s dojčením? Čo sa aj u vás potrvdilo len ako mýtus a čo bola skutočne pravda? Ste nadšená dojčiaca mamička alebo sa na dojčenie u vás vôbec nedostalo a prečo? Posielajte nám vaše príbehy a zasúťažte si o 3 exkluzívne CD Uspávanky.
Posielajte vaše príbehy o dojčení na adresu redakcia@zena.sk.