Reklama

Ako úspešne odstaviť dieťa?

Reklama

Otázka odstavenia dieťaťa od dojčenia je pre mnohé mamičky veľkým otáznikom. Kedy to urobiť a najmä ako? Dieťa si len tak nedá vysvetliť, že materské mlieko a dojčenie už pre neho nie je vhodné a že sa viac nebude „konať“. Ako teda na to?



Je pripravené?

Každé dieťa je iné a tak aj jeho potreba dojčenia je iná. Prirodzené odstavenie dieťatka sa deje zvyčajne najskôr okolo 2,5-3 rokov života, niekedy sa dieťa samo odstaví aj neskôr. Nie všetky mamičky sú však odhodlané dojčiť tak dlho a čakať, kým dieťa naplní svoju potrebu dojčenia a samé to „stopne“. Pokiaľ ale je to len trochu možné a matke to neprekáža, je dobré, ak dojčí aj po 2,5 či troch rokoch, keď má dieťa stále o dojčenie záujem. Niekedy sú ale situácie, kedy mamička dojčenie potrebuje zredukovať alebo úplne odstaviť dieťa. Ako to urobiť?

Postupné ukončovanie
Môžete odstavovanie zobrať postupne a uberať z počtu dojčení, teda znižovať frekvenciu . Napríklad ak dojčíte trikrát za deň, zredukujte na pár dní dojčenie na dvakrát za deň a potom prejdite na dojčenie trebárs len večer. Kedy vynecháte aj toto posledné dojčenie, je na vás. Ak vaše dieťa zaspáva pri dojčení, snažte sa nájsť nejakú alternatívu, spievajte mu alebo vymyslite nejaký rituál, ktorým mu do istej miery dojčenie nahradíte. Máloktoré dieťa to však prijme úplne v pohode, takže sa treba vyzbrojiť pevnými nervami.

Ďalšia rada či tip znie - dieťatku dojčenie neponúkajte a keď sa začne dožadovať, skúste odviesť jeho pozornosť. Opäť závisí od dieťatka aj konkrétnej situácie, do akej miery bude tento postup akceptovať a fungovať. Keďže dojčenie nie je len o naplnení vyživovacích potrieb dieťaťa, ale aj o láske a vzájomnej blízkosti s matkou, mali by sa mamičky usilovať byť dieťaťu nablízku, dopriať mu dostatok prejavov lásky, aby sa necítilo odmietané. V neposlednom rade platí, že sa žena musí vyzbrojiť pevnými nervami a trpezlivosťou.

Rázny prístup
Nie každá matka má nervy na postupné ukončenie dojčenie. Niektorým jednoducho viac vyhovuje rázny prístup a potrebujú rýchle výsledky. Vtedy matky pristupujú napríklad k tomu, že na pár dní odídu z domu alebo pošlú dieťa na pár dní na „prázdniny“ k babičke či iným známym. Tento prístup funguje pomerne spoľahlivo, podľa mnohých je však pre dieťa príliš „krutý“. Určite by ste to nemali robiť v dobe, keď dieťa nie je celkom fit, ak sa v rodine udiali nejaké zásadné zmeny (príchod súrodenca, rozvod, atď.) či dieťa nastúpilo do škôlky.

Niektoré mamičky zasa pristúpia k tomu, že dieťaťu vysvetlia, že mliečko nie je, prsia si navyše previažu obväzom, aby dieťa videlo, že sú „choré“ či „pokazené“. Aj toto u mnohých fungovalo, no nie všetky deti to „zhltnú“. Ďalšie rady, ktoré môžete počuť najmä od staršej generácie žien, je natrieť si prsníky citrónovou šťavou alebo octom, aby ste tak dieťaťu dojčenie znechutili. Ťažko však povedať, či tieto postupy zaberú, keďže každá situácia a každé dieťa je úplne iné.

Čo s prsníkmi?
Vaše prsia tiež potrebujú čas na to, aby pochopili, že už nebude treba produkovať mlieko. Odporúča sa pri bolestivom naliatí odstriekať si mlieko len do únosného pocitu (teda, aby sa vám uľavilo od tlaku a napätia v prsníkoch), intenzívne odstriekavanie by viedlo k ďalšej produkcii mlieka. Podpornými prostriedkami bývajú aj čaj zo šalvie, prípadne mäty priepornej. Pomôcť môžu aj studené obklady na prsia alebo ich stiahnutie (previazanie elastickým obväzom či iným spôsobom).

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS