Reklama

Ako zatočiť s jarnou únavou? Stavte na starostlivosť v kúpeľni

ilustračné foto

Zdroj: Yakobchuk Olena / stock.adobe.com

Reklama

Jar je síce časom prebúdzania prírody, ale náš organizmus sa občas poriadne bráni a namiesto živosti pociťujeme skôr únavu. Receptov, ako sa s ňou vysporiadať, je celý rad. Ten najjednoduchší však čaká u nás doma. Využite ponuku, ktorú prináša vaša kúpeľňa.

Efektívne prebudenie 

Prvou pomocou pri jarnej únave je prebrať náš krvný obeh k efektivite. Niekto to rieši kávou. Tento spôsob je síce lahodný, ale bohužiaľ nie vždy úplne účinný. Ďalším nie príliš zdravým variantom je zvýšený príjem sladkého, ktorý síce môže vyzerať ako nakopávač, ale v skutočnosti len priberiete na váhe a organizmus ešte viac zaťažíte. Takže ako na to? Jednoducho. Zaraďte rannú sprchu, pri ktorej budete striedať teplú a studenú vodu. Spočiatku sa to môže zdať trošku ako trápenie, ale vedzte, že účinky pocítite hneď po prvom pokuse. 

Pokiaľ nie ste zvyknutí, je dobré začať postupne. Najzaťaženejšími oblasťami sú naše lýtka, ktoré sa pri nedostatočne efektívnom prúdení krvi (a potom aj lymfy) stávajú ťažkými a boľavými. S tým sa spája aj riziko vzniku opuchov, mravčenia a následných chronických žilových ochorení (kŕčové žily a metličky). Zamerajte sa teda na ne. Striedajte teplú vodu (30 sekúnd) a studenú vodu (10–15 sekúnd). Proces opakujte 3× a zakončite ho studenú. Každý deň skúste o kúsok viac. 

Masáž v sprche 

Ďalším zo spôsobov, ako svoj organizmus prebudiť k životu, je využiť vodné prúdy sprchovej hlavice. Širokú ponuku zaujímavých produktov nájdete na e-shope SANITINO.sk. Vždy je potrebné rozlíšiť, aká intenzívna by masáž mala byť, a tiež, čo je jej účelom. Jemné prúdy podporujú hlboké nervové zakončenia, intenzívne prúdy naopak aktivujú krvný obeh, ale pre mnoho ľudí môžu byť spočiatku až príliš silné. Opäť je vhodné začať na lýtkach a postupne rozširovať masážne partie. 

Masáž v sprche však môže prebehnúť aj inak. Využite hornú sprchu alebo dajte ručnú sprchu do držiaka a potom začnite telo masírovať krúživými pohybmi masážnou žinkou prípadne pridajte soľ ako formu peelingu. Krúživé pohyby ideálne v smere hodinových ručičiek nabudzujú našu lymfu a tým aj odvod toxínov z tela. Tým telo odľahčíte a ono má viac energie pre vás. 

Vhodná kozmetika 

Áno, aj vône majú na náš organizmus zásadný vplyv. Zatiaľ čo v zime uprednostňujeme vône „zahrievacie“ ako vanilka alebo škorica, na jar by sme mali siahnuť po niečom viac energetizujúcom. Vhodné sú citrusy (citrón, grapefruit), ale aj eukalyptus alebo tea tree. Citrusové vône navyše prinášajú do života radosť a zlepšujú náladu. Eukalyptus nám môže pomôcť podporiť aj dýchací systém. Nejeden z nás „trpí“ prehnanou reakciou organizmu na kvitnúcu prírodu. Eukalyptus navyše čistí našu myseľ a to sa hodí vždy. 

Bylinkový kúpeľ 

Kúpeľ môže byť ako ukľudňujúci, tak prebúdzajúci. A to nemáme na mysli ponorenie sa do ľadovej vody s kockami ľadu. To, aký kúpeľ bude, rozhoduje nielen samotná vaňa, ale aj teplota vody a to, čo do kúpeľa vložíte. Stavte na správne detoxikačné a povzbudzujúce byliny. Využiť môžete nielen samotnú sušenú či čerstvú verziu, ale aj esenciálne oleje (v takom prípade stačí len pár kvapiek). Byliny môžu byť aj súčasťou kúpeľových solí. 

Ten, kto nie je priaznivcom kúpeľa, môže staviť na naparovanie tváre. Pridajte do misy s horúcou vodou vybrané bylinky, potom si cez hlavu a misu prehoďte uterák a dýchajte uvoľňujúce sa pary. Vydržte pár minút, dajte si pauzu a potom proces zopakujte. Ďalšou z ciest je prikladať obklady na tvár, zápästie a členky (tam, kde sú žily najbližšie k povrchu kože). 

Vhodnými bylinami sú rozmarín, mäta, levanduľa či medovka, prípadne aj citrónová tráva. Medzi jarné detoxikačné byliny potom patrí žihľava, púpavový list, pýr plazivý alebo mladé brezové lístky. Žihľavu a púpavové listy môžete pridávať aj do šalátu alebo urobiť iný špenát. 

PR článok