Reklama

Aký olej použiť na vyvolanie pôrodu?

Reklama

Ricínový olej sa získava z rastliny Ricín obyčajný a ako veľa rastlinných olejov aj tento má množstvo blahodarných účinkov pre naše zdravie. Celé semená tejto rastliny však obsahujú aj toxickú látku (ricín), preto olej lisovaný za studena môže byť nevhodný na vnútorné užívanie.



Použitie
Veľmi často sa ricínový olej využíva zvonka vo forme obkladov na liečenie rôznych neduhov. Je výborný na liečbu jaziev a zmierňuje zápaly a bolesť. Teplý obklad z ricínového oleja uľaví od bolesti kĺbov či natiahnutého svalu. Obklady z ricínového oleja sa tiež odporúčajú pri ženských problémoch ako bolestivá menštruácia.

Aj polycystické vaječníky či neplodnosť a pri mužských problémoch so zníženým počtom spermií. Obklady (studené) sa prikladajú u mužov na semenníky a u žien na bruško (teplý obklad). Ricínový olej sa dá využiť aj pre krásu – na podporu rastu vlasov, na zhustenie rias a ako prevencia tvorby vrások.

Pomôže vyvolať pôrod?
Keďže za studena lisovaný ricínový olej môže obsahovať stopy ricínu, odporúča sa na vnútorné použitie voliť tepelne upravený olej. Ricínový olej užívaný zvnútra môže mať silný laxatívny účinok, vyvoláva silné kŕče a hnačku.

Niektoré ženy poznajú ricínový olej aj ako prostriedok na „vyhnanie“ bábätka z bruška, teda na vyvolanie pôrodu. Existuje recept na špeciálny koktail, kde sa pridáva troška ricínového oleja, marhuľový kompót a trocha alkoholu. Samozrejme, alkohol ani ricínový olej nie sú v tehotenstve vhodné, preto asi žiadny lekár vám tejto koktail neodporučí, no niektoré pôrodné asistentky ho považujú za lepšiu alternatívu, ako vyvolanie pôrodu umelým spôsobom.

V žiadnom prípade by sa však nemal používať pred termínom pôrodu, až v prípade prenášania!
Po vypití tohto koktailu sa do niekoľkých hodín zvyčajne dostavia bolesti brucha a hnačka, pričom dochádza aj k prasknutiu plodových obalov, teda odtečeniu plodovej vody. Ak sa toto stane, je jasné, že bábätko sa naozaj pýta na svet.

Nie u každej ženy to však funguje a niektorá sa akurát poriadne prečistí, pričom pôrod sa nerozbehne. Je to vždy rizikové, nakoľko vám vypitie takéhoto koktailu môže privodiť poriadne bolestivé kontrakcie v kombinácii s hnačkou, dokonca i zvracaním.

Daniela (28) má skúsenosti s ricínovým olejom pri prenášaní: „Po víkende ma čakalo vyvolanie pôrodu v nemocnici, čoho som sa veľmi obávala. Prenášala som už viac ako týždeň a lekár nechcel viac čakať, takže mi povedal, že ak sa malá cez víkend nenarodí, vyvolajú mi pôrod. Vtedy mi jedna kamarátka poradila špeciálny koktail z ricínového oleja, trošky alkoholu a marhuľového kompótu.

Váhala som, no napokon som to skúsila. Bolesti brucha sa dostavili asi do troch hodín, nasledovala poriadna hnačka. V nasledujúcich chvíľach mi praskla voda. Dcérka sa narodila pomerne rýchlo a prirodzeným spôsobom a ja som sa vyhla vyvolaniu pôrodu v nemocnici. Lekár bol rád, že si to malá „rozmyslela“, no o tom, čo vyvolalo pôrod, som mu radšej nepovedala...“

Autor: Mária