Bez kyslíku neprežijeme. Ako si doma udržať čistý vzduch?
2. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Freepik
Aj malé dieťa vie, že vzduch je pre náš život úplne najpotrebnejší. Viete však, ako si udržať kvalitu ovzdušia u seba doma? Podľa odborníkov štvorčlenná rodina vydýcha vzduch v izbe už za menej ako dve hodiny.

Zdroj: Žena
Dospelý človek denne spotrebuje približne 15 kilogramov vzduchu, čo je asi 12-tisíc litrov. Mnohí v súvislosti s kyslíkom rozmýšľame najmä o ovzduší vonku – záleží nám na tom, aby v našom okolí bolo dosť stromov a čo najmenej znečistenia. Výskumy však tvrdia, že v poslednom čase ľudia trávia až 90 percent svojho času v interiéroch.
Kladné sú zlé
Každý z nás pozná rôzne pocity zo vzduchu. Niekedy sa nám zdá ťažký, inokedy dusný, riedky, či v najlepšom prípade čistý a ľahký. Za to môžu ióny – malé častice, ktoré môžu byť nabité kladne alebo záporne.
V tomto prípade sú záporné častice tie lepšie. Vďaka nim je vzduch taký svieži a príjemný po búrke, pri mori či vodopádoch. Pre naše zdravie je dôležitá rovnováha. V domácnostiach nám ale prevládajú kladné ióny, ktoré vyžarujú rôzne zariadenia, uvoľňujú sa z umelých materiálov či cigaretového dymu.
Zdroj: Shutterstock
Pri tečúcej vode sa nám dýcha lepšie.
V prostredí s prevahou kladných častíc sa ľudia cítia unavene, pravidelné dýchanie takéhoto vzduchu môže spôsobovať aj alergie, nádchu, migrénu, nevoľnosť alebo nespavosť.
Prchavé látky v interiéri
Na znečisťovaní ovzdušia sa podieľajú aj prchavé látky. Ide o rôzne chemikálie a mnohí si myslia, že takéto nebezpečné látky doma nemajú. To je však omyl. Používajú sa totiž napríklad v rôznych farbách a náteroch a nachádzajú sa v našom okolí úplne bežne.
Tieto látky sa môžu do ovzdušia uvoľňovať z nábytku, čalúnení a matracov, kúpeľňových závesov. V ovzduší ich cítime, keď si lakujeme nechty, alebo fixujeme účes lakom na vlasy. Vysoká koncentrácia prchavých látok býva najmä v detských izbách, kde sa nachádza veľké množstvo hračiek.
Zdroj: freepik.com
Nábytok a čalúnenie uvoľňujú prchavé látky.
Vysoká koncentrácia týchto látok môže spôsobiť astmu, zhoršenie alergií, podráždenie alebo zápal sliznice.
Uzavreté priestory
Hrozbou pre naše zdravie sú uzavreté priestory, kde môže byť v konečnom dôsledku vzduch znečistenejší ako vonku. A to nielen látkami, ktoré sa uvoľňujú zo zariadenia, ale aj varením, sušením bielizne a rôznymi inými činnosťami, ktoré v interiéri vykonávame. Našťastie, aj tento problém sa dá riešiť. Stačí dodržať pár zásad.
Vetranie
Okrem spomínaného znečistenia sa kvalita vzduchu zhoršuje aj samotným dýchaním, ktoré je pre náš život úplne nevyhnutné. Pri vydychovaní uniká do vzduchu oxid uhličitý a pokiaľ sa vzduch v miestnosti nevymení, jednoducho si ho môžeme vydýchať.
Zdroj: shutterstock.com
Vetranie je základ.
Úplne najjednoduchší spôsob, ako si zabezpečiť prísun životodarného kyslíka, je otvorenie okien. Ideálne by ste ich mali otvoriť niekoľkokrát denne, minimálne ale aspoň ráno po prebudení a večer pred spánkom. Čím viac ľudí sa v domácnosti zdržiava, tým častejšie by sa malo vetrať. Samozrejme, vo vykurovacej sezóne to treba robiť len krátko, zato intenzívne.
Vlhkosť
Špeciálnu pozornosť treba v rámci vetrania venovať kuchyni, kúpeľni a spálni – aj kvôli vlhkosti, ktorá je v týchto miestnostiach zvyčajne vyššia. Ak to podceníte, môžu sa vám v dome či byte tvoriť plesne, ktoré tiež vplývajú negatívne na vaše dýchanie a celkové zdravie.
Môžete si zadovážiť vlhkomer a pravidelne si kontrolovať hodnoty. Ideálna vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 45 percent, nemala by presiahnuť hodnotu 60 percent.
Zdroj: shutterstock
Vlhkomer vám pomôže.
V tejto súvislosti je dobrým tipom varenie s pokrievkami, sušenie bielizne mimo bytu – teda na balkóne alebo v sušiarni a umiestnenie nábytku tak, aby medzi ním a stenou bola aspoň nejaká medzera.
Pokiaľ ani tieto zásady nezaberú, budete zrejme potrebovať odvlhčovač. Ak máte, naopak, vzduch v byte príliš suchý, potrebujete zvlhčovač, ktorý uvoľňuje teplú či studenú paru a zároveň vzduch aj čistí.
Rastliny
Vyzdobte si svoje bývanie izbovými kvetmi a hneď sa vám bude ľahšie dýchať. Rastliny totiž spotrebúvajú oxid uhličitý a produkujú kyslík. Niektoré majú dokonca schopnosť filtrovať prchavé látky a zvyšujú tak kvalitu ovzdušia v interiéri hneď dvakrát.
Rastliny potrebujú uhlík a okrem vzduchu ho nájdu aj v rôznych toxických látkach, ktoré sa v domácnostiach objavujú. Odporúčajú sa najmä rastliny ako lopatkovec, zelenec, svokrin jazyk, aloe vera či dracéna.
Zdroj: Canva
Svokrine jazyky sú obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá dokáže pohlcovať nebezpečné látky v ovzduší.
Najviac kvetín alebo rastliny väčšieho vzrastu by sme mali umiestniť do obývačky, ktorá býva priestorovo najväčšia a tiež v nej rodina zvykne tráviť najviac času. Nezabudnite ale z listov rastlín pravidelne utierať prach.
Bytový textil
Teplo domova si tvoríme aj rôznymi dekoráciami, príliš veľa vankúšov len na ozdobu však môže negatívne vplývať práve na čistotu nášho vzduchu. Drží sa v nich totiž veľa prachu a baktérií.
Vankúše, deky a malé koberčeky treba pravidelne vyklepávať. Kúpeľňovú predložku zas sušiť a prať. Nezabudnite tiež častejšie meniť posteľné obliečky. Osušky nechajte po každom použití dobre vyschnúť.
Zdroj: Shutterstock
Príliš veľa dekoračných vankúšov škodí.
Domáci kutil
Pokiaľ doma zvyknete tvoriť, rôzne materiály, laky a nátery uvoľňujú do vzduchu rôzne látky. V ideálnom prípade by ste na takéto koníčky mali mať nejaké miesto mimo obytných priestorov. Pokiaľ nemáte možnosť pracovať v nejakej dielni či garáži, minimálne lakovanie a natieranie by ste mali vykonávať na balkóne či inom otvorenom priestranstve.
Zdroj: Ono Kosuki na Pexels
Nátery realizujte radšej vonku.
Pravidelné upratovanie
Čistota – pol života. Aj upratovanie pomáha udržiavať vzduch čistý a zdravý. O úroveň vyššie to môžete dotiahnuť používaním prostriedkov, ktoré si vyrobíte doma z octu alebo jedlej sódy.