Reklama

Bolesti tehotnej: Za tieto dieťa nemôže!

Reklama

Bolesti v podbrušku počas tehotenstva vystrašia nejednu mamičku. Väčšinou sa nejedná o nič vážne, no aj tak ich netreba podceňovať.

mid section view of a pregnant woman holding a glass of milk and touching her abdomen

Zdroj: 34873.0

mid section view of a pregnant woman holding a glass of milk and touching her abdomen

Istota, že bábätko rastúce v brušku je v poriadku, je veľmi dôležitá pre psychickú pohodu mamičky. Bolesti brucha v gravidite môžu mať mnoho príčin a podôb. Občasné mierne bolesti v podbrušku môže spôsobiť zväčšovanie sa maternice s ťahom na okolité štruktúry, hlavne v čase, keď vystupuje z panvy do brušnej dutiny.

Kŕče spojené s tvrdnutím bruška nie sú normálne a vždy je potrebné vyhľadať gynekológa. Rovnako aj pri bolesti spojenej s krvácaním.

Keď je dieťatku tesno...
Bolesť v brušku počas druhého a tretieho trimestra je často spôsobená kvôli rastúcej maternici a preťahovaniu väzov. Bolesť môžete pocítiť v jednej alebo oboch stranách podbruška alebo hlboko v trieslach.

Občas dokonca môžete pocítiť ostrú bolesť v bruchu, keď náhle zmeníte polohu, napríklad pri vstávaní z postele alebo pri vystupovaní z vane. Mierne bolesti môžete cítiť aj pri chôdzi alebo inej fyzickej aktivite. Hoci tento druh bolesti v podstate nič neznamená a neohrozuje vás ani vaše dieťatko, príliš silnú bolesť brucha alebo kŕče treba oznámiť lekárovi, môže byť totiž príznakom nejakej komplikácie.

Zdroj: 34873.0

two pregnant women talking

Ak ste podstúpili zákrok na brušnej chirurgii, najmä čo sa týka močovej rúry a vaječníkov, môžete pociťovať bolesti z ťahania tkanív, ktoré sa tvoria v dôsledku poranenia pri operácii. Rastúca veľkosť maternice môže spôsobiť natiahnutie týchto tkanív alebo dokonca odtiahnutie od seba, a to skutočne býva bolestivé.

V zásade platí, že o každej, i tej najmenšej bolesti brucha, by sa mal dozvedieť váš gynekológ čo najskôr. Je totiž mnoho rôznych faktorov, ktoré môžu tiež spôsobiť bolesti brucha. Najčastejšími príčinami bolesti brucha sú vírusy v tráviacom trakte, potravinové otravy, zápal slepého čreva, obličkové kamene, ochorenie žlčníka a čriev.

Bolesť spojená s tvrdnutím brucha
Pokiaľ sa jedná len o občasné stiahnutie brušnej svaloviny, určite nie je dôvod k panike. Ak sa tvrdnutie brucha neopakuje a trvá len chvíľu, buďte pokojná. Tvrdnutie bruška nie je bolestivá záležitosť, ide skôr o nepríjemný pocit, kedy sa napína svalstvo maternice. Napriek tomu, niektoré ženy tieto sťahy môžu pociťovať ako miernu bolesť.

Za normálne považuje, že tehotenské bruško môže tvrdnúť pri dlhšie trvajúcej namáhavej činnosti, napríklad pri intenzívnom upratovaní. Určite by vám však bruško tvrdnúť nemalo, keď ste v pokoji. Tvrdnutie bruška nikdy nepodceňujte, keď sa objavuje často. Môže ísť o predčasný pôrod. Tu bez pochýb platí, že radšej ísť k lekárovi sto krát zbytočne, ako raz a neskoro.

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak pociťujete bolesti v podbrušku a:

* krvácate
* máte výtok, obzvlášť ak je vodnatý, môže vám odtekať plodová voda
* cítite menej pohybov
* máte silné a dlhotrvajúce bolesti hlavy, bolesti pri močení alebo v krížovej oblasti
* frekvencia kontrakcii narastá alebo sa objavia častejšie ako päťkrát za hodinu

Autor: Erika

Pediatrická poradňa MUDr. Lucie Schwartzovej
Potrebujete poradiť s neposlušnými detičkami? Alebo ste tehuľka plná otázok či čerstvá a zmätená mamička? Pošlite otázku do našej poradne. Po ukončení lekárskej fakulty pracovala MUDr. Schwartzová najmä s deťmi. Začínala pri novorodencoch, ktorí ju neraz riadne potrápili. Odvtedy pracuje s deťmi všetkých vekových kategórií. Či už je to v nemocnici, v detských táboroch, alebo ako poradca na telefóne.

Všetky otázky a odpovede nachádzajúce sa v tejto poradni nájdete tu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS