Reklama

Bude sa vám lepšie dojčiť po pivku?

Reklama

Pre ženy, ktoré majú problémy s dojčením, sa odporúča používať teplé obklady na prsia, teplú sprchu alebo masírovať si prsia. Napriek tomu niektoré ženy majú aj naďalej nielen problémy s dojčením, ale aj s celkovou produkciou mlieka. Pivo je vraj tradičný "liek" na oba problémy, ale nebezpečenstvo, ktoré predstavuje je jeho obsah alkoholu. Je nealkoholické pivo oveľa múdrejšie voľba?

Všeliek pivo?
Dojčiacim matkám sa už stáročia odporúča pivo s cieľom uľahčiť si dojčenie. Pivo totiž môže zvýšiť produkciu mlieka. Jačmeň, z ktorého sa vyrába, obsahuje polysacharid, ktorý stimuluje mliečne kanáliky u dojčiacich matiek.

Kým pivo a dojčenia boli kedysi považované za prínosnú kombináciu, dnes sa javí nebezpečné. Malá veľkosť dieťaťa, spolu s neschopnosťou telíčka odstrániť alkohol tak efektívne, ako dospelí, môže spôsobiť, že materské mlieko s alkoholom bude pre dieťa rizikové.

Opité mliečko
Jedno matkine pivo denne môže mať za následok zlé spanie a oneskorený vývoj motoriky dieťaťa. Okrem toho, deti spotrebúvajú o 20 percent menej materského mlieka od matky, pokiaľ obsahuje pivo a alkohol, než mlieka s nealkoholickým pivom. Alkohol pôsobí na deti ako uspávač a mení aj chuť mlieka, čo sa s nealkoholickým tak výrazne nedeje.

Čítajte etikety
Zatiaľ, čo pokračuje výskum o tom, ako užitočné sú tieto zlúčeniny vo zvyšujúcej sa produkcii mlieka, nealkoholické pivo ponúka nespornú výhodu hlavne v tom, že udržuje systém bábätka mimo väčšieho množstva alkoholu.

Alternatívy
Okrem jačmeňa používaného v pive, aj iné rastliny sú považované za účinné na zvýšenie produkcie mlieka u dojčiacich matiek. Skúste jačmeň v polievke ako raňajkovú kašu. Ďalšie potenciálne mliečne stimulanty sú ovsené vločky, listová zelenina, sladké zemiaky, mrkva, marhule a zelený hrášok.

Autor: Emily