O nástrahách internetu sa hovorí najmä v súvislosti s deťmi. Nemali by sme ale zabúdať ani na staršiu generáciu, ktorá často nevie, ako sa v online svete chrániť.
Technológie sú dnes bežnou súčasťou života, mnohí však s nimi nevyrastali a zvykajú si na ne len ťažko. A tiež je pre nich ťažké rozpoznať hrozby, ktoré na internete číhajú. Digitálna bezpečnosť nie je pre staršie generácie samozrejmosťou, preto vám prinášame pár základných zásad.
Zabezpečenie počítača a mobilu
Aktualizácie – aktuálne verzie operačného systému alebo aplikácií slúžia aj na opravenie bezpečnostných chýb a upchávanie medzier v systéme.
Silné heslá – každý dôležitý účet, či už bankový alebo emailový, by mal byť zabezpečený unikátnym heslom a dvojstupňovým overením. Na telefóne používajte PIN kód alebo heslo.
Zdroj: Shutterstock/Julia Zavalishina
Dbajte na bezpečnosť, najmä ak cez notebook realizuje platby.
Overené zdroje – akýkoľvek program či súbor sťahujte len z legálnych, oficiálnych a dôveryhodných prameňov. Rovnako sa to týka mobilných aplikácií, pre ktoré existujú oficiálne obchody.
Citlivé údaje – na prenos citlivých údajov, ako sú napríklad heslá, nikdy nepoužívajte emailovú komunikáciu.
Bezpečné pripojenie – v prípade notebooku a mobilného telefónu si dávajte pozor na verejné nezabezpečené Wi-Fi siete a tiež siete, ktoré nepoznáte.
Zálohovanie – pravidelné zálohovanie dát na externé úložiská zabezpečí, že o ne v prípade infikovania systému neprídete.
Prístup na diaľku – v mobilnom telefóne sa dajú aktivovať služby, pomocou ktorých viete zariadenie nájsť, uzamknúť či vymazať, čo je užitočné pri strate či krádeži.
POZOR si dávajte na prílohy v emailoch od odosielateľov, ktorých nepoznáte, na stránky neznámych obchodov a linky v četovacích službách!