Chcete sa dať rozviesť? Prečítajte si, ako postupovať, a na čo nezabudnúť!
9. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Manželstvo vám nevyšlo podľa predstáv a uvažujete nad rozvodom? Ponúkame krátky prehľad toho, čo vás počas rozvodového konania čaká a na čo nesmiete zabudnúť.
V článku nájdete:
- Kde nájdete tlačivá na rozvod.
- Koľko stojí rozvod.
- Kedy použiť služby právnika.
- Ako postupovať počas rozvodu.
- Na čo nezabudnúť po rozvode.
- Ako je to so starostlivosťou o deti.
- Ako je to s majetkovým vyrovnaním.

Zdroj: shutterstock
Návrh môžete súdu doručiť osobne alebo poštou, prípadne elektronicky.
Ak ste si istá v tom, že svoj zväzok chcete s manželom oficiálne ukončiť, podajte návrh na rozvod a adresujte ho príslušnému okresnému súdu v obvode, kde ste mali spolu s manželom posledné spoločné bydlisko (platí to, ak v obvode toho súdu býva aspoň jeden z manželov). V prípade, že to tak nie je a ste navrhovateľkou a už s partnerom nebývate, návrh na rozvod musíte podať na okresnom súde podľa partnerovho bydliska. Návrh môžete súdu doručiť osobne alebo poštou, prípadne elektronicky.

Čo musí návrh obsahovať?
Rozvodové papiere tvorí návrh na rozvod a príslušné dokumenty. Tak k žiadosti pribaľte aj:
+ vaše osobné údaje ako navrhovateľky a partnera ako odporcu
+ listiny a doklady, teda sobášny list, rodné listy detí, potvrdenie mestského úradu o poslednom pobyte manželov a doklady o majetkových pomeroch
+ informácie o manželstve, teda kedy ste mali sobáš, aké bolo vaše manželstvo a kedy a prečo prišlo k jeho rozpadu, ale aj a dôvody, pre ktoré manželstvo neplní svoj účel.
Zdroj: Shutterstock.com
Aak máte neplnoleté deti či dieťa, do návrhu uveďte, ako si predstavujete starostlivosť o ne a či majú byť zverené do výlučnej starostlivosti jedného z rodičov, prípadne či má ísť o striedavú či spoločnú starostlivosť.
+ ak máte neplnoleté deti či dieťa, do návrhu uveďte, ako si predstavujete starostlivosť o ne a či majú byť zverené do výlučnej starostlivosti jedného z rodičov, prípadne či má ísť o striedavú či spoločnú starostlivosť. Nezabudnite tiež uviesť, kto bude spravovať ich majetok a kto ich bude právne zastupovať. V návrhu nezabudnite spomenúť aj výživné.
Vzor žiadosti na rozvod nájdete napríklad tu.
Iný vzor nájdete aj tu.
Aká je čakacia lehota na rozvod?
Ako dlho trvá samotný rozvod, závisí najmä od schopnosti manželov dohodnúť sa, tak od podania návrhu na rozvod môže kľudne ubehnúť niekoľko týždňov, ale aj mesiacov. Zákon totiž konkrétnu lehotu nedefinuje. Súd skúma nie len dôvody na rozvod, ale aj mnoho iných vecí, lebo príčiny rozvodu (teda určenie „vinníka“) môžu mať vplyv na to, kto platí rozvod, ale aj na rozdelenie majetku alebo výšku výživného. V tomto nie je rozhodujúce, kto žiadosť o rozvod podal. Súd hodnotí iba narušenie vzťahu.
Zdroj: Shutterstock
Pomoc právnika je spravidla potrebná pri sporoch o deti, výživné a majetok. To, koľko rozvodovému právnikovi zaplatíte, závisí od dohody a množstva právnych úkonov.
Koľko rozvod stojí?
Celkové náklady na rozvod závisia od niekoľkých faktorov. Ak ide o bezproblémový rozvod a právnika nepotrebujete, zaplatíte iba súdny poplatok, teda kolok. Za návrh na rozvod manželstva zaplatíte v súčasnosti 66 eur, v prípade elektronického podania 33 eur.
Spravidla najzaťažujúcejšou položkou sú prípadne služby právnika alebo vypracovanie odborných psychologických posudkov. Cena za hodinové sedenie u psychológa sa zvykne líšiť, orientačne počítajte so sumou od 30 do 50 eur za hodinu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Čo musí návrh obsahovať? Rozvodové papiere tvorí návrh na rozvod a príslušné dokumenty.
Pomoc právnika je spravidla potrebná pri sporoch o deti, výživné a majetok. To, koľko rozvodovému právnikovi zaplatíte, závisí od dohody a množstva právnych úkonov. V prípade, že potrebujete len spísať návrh na rozvod, zaplatíte samozrejme menej, ako keď vás zastupuje aj na súde. Hodinové sadzby právnikov sa naprieč Slovenskom menia, tá v Bratislave je od asi 60 eur. Tiež by ste mali vedieť, že rozvodový právnik môže zastupovať iba jedného z manželov, preto si ho platí každý sám.
Návrh na rozvod a príslušné dokumenty následne pošlite na súd v dvoch vyhotoveniach. Ak máte maloleté deti, tak v troch, pretože jedno dostane kolízny opatrovník. Návrh nezabudnite podpísať a uviesť dátum a miesto.
Zdroj: Shutterstock
Ako dlho trvá samotný rozvod, závisí najmä od schopnosti manželov dohodnúť sa, tak od podania návrhu na rozvod môže kľudne ubehnúť niekoľko týždňov, ale aj mesiacov.
Vedeli ste to?
Pri rozvode môžete použiť aj služby mediátora alebo poradcu. Ak ich využite, máte šancu docieliť vzájomnú dohodu, ktorá bude výhodná pre obe strany a s veľkou pravdepodobnosťou sa aj skráti čas konania.
Ako prebieha rozvod
Dôvody na rozvod posudzuje sudca vždy individuálne a na to, aby súd manželstvo rozviedol, nie je potrebný súhlas oboch manželov. Ak sa chcú rozviesť obaja manželia, rozhodovanie súdu o ukončení manželstva, je výrazne kratšie.
Zdroj: Shutterstock
Návrh na rozvod a príslušné dokumenty následne pošlite na súd v dvoch vyhotoveniach.
Naopak, ak sa jeden z manželom rozviesť nechce, súd musí žiadosť a dôvody na rozvod podrobne preskúmať. V tomto prípade sa možno nevyhnete otázkam, ktoré by ste na súde možno nečakali, teda napríklad tie o plnení si „základných manželských povinností“, teda či a kedy ste mali spolu sex, kto bol neverný, či ste si navzájom pomáhali a podobne.

Čo ak sa rozvádza manželstvo s maloletými deťmi?
Rozvod manželstva s maloletými deťmi sa posudzuje prísnejšie, lebo súd vždy prihliada na záujem detí a proces trvá zvyčajne dlhšie. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny deťom po podaní žiadosti o rozvod určí kolízneho opatrovníka. Jeho úlohou je zastupovanie práv dieťaťa v konaní. Robí sa to, keď dieťa nemôže zastupovať zákonný zástupca alebo nastane rozpor medzi rodičmi a dieťaťom.
Zdroj: Shuttestock
Rozvod manželstva s maloletými deťmi sa posudzuje prísnejšie, lebo súd vždy prihliada na záujem detí a proces trvá zvyčajne dlhšie.
Rozviedli vás? Ešte sa to neskončilo!
Ak si môžete oficiálne povedať, že ste rozvedená, teda dôjde k zmene rodinného stavu, myslite na ďalšie povinnosti, ktoré nesmiete zanedbať.
Podľa zákona to musíte najneskôr do ôsmich dní nahlásiť na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Príjemca dávok je totiž povinný oznámiť každú zmenu vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich o trvaní nároku.
V prípade, ak ešte prebieha konanie o rozvode a domácnosť je prijímateľom pomoci v hmotnej núdzi, úrad o tejto skutočnosti musí byť informovaný.
Zdroj: Shutterstock
Celkové náklady na rozvod závisia od niekoľkých faktorov. Ak ide o bezproblémový rozvod a právnika nepotrebujete, zaplatíte iba súdny poplatok, teda kolok.
Všeobecne platí, že ak ste poberateľkou dávok prostredníctvom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ste povinná každú zmenu nahlásiť do ôsmich dní. Úrad následne posúdi, či táto zmena má vplyv na poskytovanie niektorej z dávok.
Po rozvode ešte vybavte toto:
Ak ste sa počas rozvodového konania nedohodli na rozdelení spoločného majetku, môžete to urobiť aj neskôr. Budete sa teda deliť aj o hypotéky alebo dlhy. Totiž všetko, čo ste spoločne nadobudli počas manželstva, sa musí spravodlivo rozdeliť.
Zdroj: Shutterstock
Ak ste si istá v tom, že svoj zväzok chcete s manželom oficiálne ukončiť, podajte návrh na rozvod a adresujte ho príslušnému okresnému súdu v obvode, kde ste mali spolu s manželom posledné spoločné bydlisko
Výživné na deti
Výška výživného a starostlivosť o deti sa zvyčajne nastavuje počas rozvodového konania. Má to však háčik v tom, že vtedy ešte nepoznáte svoje budúce majetkové pomery. Preto by ste sa mali snažiť o dohodu o rozdelení majetku už počas rozvodu. Mali by ste vedieť, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrí dedičstvo alebo dar jednému z manželov. Rovnako ani veci, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania. Samozrejme, to, čo ste nadobudli pred uzavretím manželstva, sem nepatrí tiež.