Reklama

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Premyslite si najprv týchto 5 bodov

Bývanie

Zdroj: Nyakvadrat.se

Reklama

V čase vysokých cien nehnuteľností a drahých hypoték si vlastné bývanie zaobstaráva menej ľudí. Odborníci však predpokladajú, že v tomto roku sa realitný trh opäť rozhýbe. Na čo treba myslieť pred kúpou domu či bytu?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Priatelia majú už 30 rokov. Pamätáte si ich hlasy?
    Zdroj: Žena

    Ako píše Trend, dostupnosť bývania sa vlani zhoršila a dôvodov je viacero. Nižšia kúpyschopnosť ľudí, drahé hypotéky, vysoké ceny nehnuteľností… „Dostali sme sa do štádia, keď je bývanie pre mnohých Slovákov nedosiahnuteľnou komoditou. Pre ľudí je to frustrujúce,” hovorí expertka na reality Róberta Mecková.

    Oživenie trhu  

    Situácia by sa v tomto roku mohla zmeniť. „Ak nepríde nejaká nečakaná kríza, predpokladám mierny rast realitných obchodov aj na Slovensku. Verím, že úroky v bankách už prakticky dosiahli svoj strop a ceny bytov sa zastabilizovali. Takže klienti, ktorí potrebujú riešiť bývanie, už nebudú mať na čo čakať a trh sa môže trochu rozhýbať,” predpovedá odborníčka.  

    Zdroj: latimes.com

    Momentálne predáva byt len ten, kto naozaj musí. Ostatní nehnuteľnosť radšej prenajmú. Podľa Meckovej sa však v tomto roku dostanú do ponuky napríklad aj novostavby, pri ktorých sa čakalo na zastabilizovanie cien energií a stavebných materiálov. „Trh s bytmi tak prejde do fázy, v ktorej si kupujúci budú mať z čoho vyberať. Zároveň predávajúci budú vedieť predať nehnuteľnosť za kratší čas,” hovorí. 

    Žiadané novostavby

    V súčasnosti je väčší záujem o nehnuteľnosti, ktoré novým majiteľom ponúkajú určitú pridanú hodnotu. „Rýchlejšie sa predávajú novostavby s rôznymi benefitmi ako je kuchynská linka, parkovacie státie alebo pivnica v cene, a takisto pekne upravené byty v starších bytových domoch. Predávajúcim môže pomôcť, ak ich nehnuteľnosť pred predajom prejde home stagingom či home liftingom. Kupujúceho si stále dokážu nájsť aj staršie byty v pôvodnom stave, ale o ich predaji už rozhoduje len výrazne nižšia cena, ktorá kupujúceho musí zaujať,” opisuje Mecková.

    Zdroj: nehnutelnosti.sk

    Novostavba

    Podľa odborníčky si však každá kvalitná nehnuteľnosť svojho kupca nájde, aj keď o niečo neskôr. Dôležitá je kombinácia kľúčových faktorov, ako je poloha, rozloha, stav nehnuteľnosti, orientácia, hlučnosť, výťah alebo možnosti parkovania. Ideálne je, ak má dom či byt aj terasu alebo väčší balkón.  

    Kto je v nevýhode?

    Odborníčka zároveň očakáva, že Slováci ani v tomto roku nebudú kupovať nehnuteľnosti na investíciu. Skôr bude pretrvávať záujem o byty a domy na užívanie ich samotným vlastníkom, teda byty určené pre „koncového klienta”. 

    Aj v tomto roku platí, že vo výhode je kupujúci, ktorý má hotovosť. Peniaze na ruku vedia realitný obchod urýchliť a kupujúci si vďaka tomu môže dovoliť zjednať cenu výraznejšie. „Naopak, najhoršie na tom budú tí kupujúci, ktorí najskôr potrebujú predať svoju nehnuteľnosť. Na nich môže tlačiť buď nová úroková sadzba a zvýšená splátka po refixácii, na ktorú nebudú mať prostriedky, alebo jednoducho potreba rýchlo sa dostať k potrebným financiám,” dodala Mecková. 

    Pred kúpou nehnuteľnosti si najprv odpovedzte na týchto päť otázok:

    1. Za akým účelom nehnuteľnosť kupujete? 

    Je veľmi dôležité vedieť, prečo byt či dom kupujete. Je rozdiel, či budete v nehnuteľnosti bývať sami alebo napríklad so svojou štvorčlennou rodinou. Či hľadáte nehnuteľnosť na prenájom s vidinou jej predaja po pár rokoch, prípadne chcete kúpiť novostavbu v predpredaji len ako investíciu. Podľa toho, ako si odpoviete, prichádzajú na rad ďalšie otázky.  

    2. Ako budete kúpu financovať? 

    Toto je asi najdôležitejšia otázka. Byt či dom by ste mali kupovať s rozumom a tak, aby to extrémne nezaťažilo váš rodinný rozpočet. Je rozdiel, či nehnuteľnosť kupujete sami alebo spolu s partnerom, čím sa váš disponibilný príjem znásobí.

    Zdroj: Shutterstock

    Financovanie nehnuteľnosti

    Pozor, ak však aj banka vyhodnotí váš príjem ako dostatočný, automaticky to nemusí znamenať, že ide o rozumné rozhodnutie. Takýto dlhodobý úver by vás nemal zaťažiť tak, že radikálne okrešete svoje záľuby alebo budete pod extrémnym stresom. Je rozumné si na rovinu povedať, na čo reálne máte, koľko si môžete požičať a čo je už nad vaše sily.  

    3. Kde a v akom stave byt chcete kúpiť? 

    Starý tehlový byt v širšom centre síce bude lacnejší ako novostavba, ale myslite na to, že predajná cena bytu nie je jediná podstatná položka. Aj keď na začiatku ušetríte, do rekonštrukcie bytu možno „nalejete” ďalších 15 až 50-tisíc eur. Preto zvážte aj to, či máte potrebné zručnosti, aby ste si nehnuteľnosť prerobili sami alebo si budete musieť niekoho zaplatiť. Či máte financie, manažérske schopnosti a kontakty na to, aby ste sa do rekonštrukcie pustili.

    Zdroj: Shutterstock

    Predaj nehnuteľností, ktoré budú postavené až o niekoľko mesiacov, výrazne ovplyvňuje výhodná uvádzacia cena.

    4. Aké kompromisy viete robiť? 

    Aj keď sa to nezdá, je to veľmi dôležité. Niekto si vysníva byt v centre mesta, ale za každú cenu ho chce mať napríklad orientovaný na západ a špeciálne spálňu na sever. Čím prísnejšie požiadavky máte, tým dlhšie budete nehnuteľnosť hľadať. Treba si urobiť rebríček priorít, ktoré sú pre vás ako kupujúceho najpodstatnejšie a riadiť sa primárne nimi. Hlavne počítajte s tým, že dokonalý byt pravdepodobne nenájdete. 

    5. Kedy to chcete zrealizovať? 

    Ak chcete kúpiť nehnuteľnosť výhodne a bez stresu, základom je rozumné plánovanie. Ak hľadáte byt, pretože sa vám o pár mesiacov narodí dieťa, ste rozhodne pod väčším stresom ako niekto, kto ešte len plánuje rodinu a pomaly sa obzerá po novom bývaní. Ak nepotrebujete bývať hneď, skvelou voľbou sú novostavby. Tie v úvodných fázach predaja ponúkajú výhodné predpredajové ceny.