Pandémia COVID-19 vstúpila viac či menej do života každej z vás a vyberá si krutú daň v podobe izolácie a veľmi zriedkavých sociálnych kontaktov. Prináša zatrpknutosť a možno aj vzájomnú nedôverčivosť. Pre zákerný vírus ste sa totiž museli mnohých vecí vzdať.
Podanie rúk
Ruky si pri stretnutí podávajú najmä muži. Žiaľ, toto priateľské gesto sa v posledných mesiacoch takmer vytratilo a vystriedalo ho oveľa komickejšie „ťuknutie“ lakťami. Mnohým však podanie pravice chýba. Historické korene má v časoch antického Grécka. Je vyobrazené napríklad v Akropole, kde si podávajú ruku bohyne Héra s Aténou. V novoveku sa podanie rúk stalo symbolom ukončenia vojny. V rovnakom čase sa stalo súčasťou svadobných obradov. Gesto malo symbolizovať vzájomnú dôveru a vernosť mladomanželov.
Bozk na líce
Mnoho blízkych priateľov malo donedávna vo zvyku sa pri stretnutí, ale aj počas rozlúčky pobozkať na líce. Tomuto gestu tiež nadlho, teda minimálne, kým nebude dostupná vakcína proti koronavírusu, odzvonilo. Takýto prejav priazne sa s epidemiologickými nariadeniami rozhodne nekamaráti. Čo však znamená?
- Bozk na líce: Väčšinou ho dostávate od príbuzných alebo kamarátov. Je znakom priazne a náklonnosti.
- Bozk na ruku: Bol bežný kedysi v slušnej spoločnosti. Takto džentlmeni vyjadrovali dámam úctu. V niektorých kultúrach to platí dodnes – takýto bozk je prejav rešpektu.
Voľnosť dychu
Povinnosti nosiť na tvári rúško či šatku sa len tak ľahko nezbavíte. Výsledkom je, že vám chýba možnosť zhlboka sa nadýchnuť a užívať si vôňu jesenného vzduchu. Tvrdenie, že rúško spôsobuje kyslíkový dlh, však nie je pravdivé. Dýchanie cez rúško môže byť nepohodlné, ale látka je dostatočne priedušná na to, aby prepúšťala kyslík.
- INFO
- Výskumy dokazujú, že množstvo oxidu uhličitého, ktorý máte po vydýchnutí pod rúškom, nie je nebezpečné a spod masky uniká relatívne rýchlo. Otrava vydychovaným oxidom uhličitým je teda naozaj len fáma.