Čo urobiť s osobnými vecami, ktoré nám ostali po smrti blízkeho človeka?
30. 10. 2015, 5:30 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:17)

Pokiaľ už máte skúsenosť zo straty priameho rodinného príslušníka, zrejme už viete, že príprava pohrebu je len prvá smutná nepríjemnosť, ktorá vás čaká predtým, ako príde na rad dedičské konanie. A tým nemyslíme oblečenie, alebo zariadenie pracovne, kde trávil svoj posledný čas.
Pozostalosť zosnulého sa týka napríklad pozemkov, alebo samotného bytu, v ktorom zosnulý naposledy býval či nejaký vlastnil. Kto má oprávnenie dediť majetok? Majú sa veci po nebohom rozdávať? Čo na to hovorí psychológia či ezoterika? Prináša to smolu a problémy?
Záväzky sú záväzky
Záväzky zosnulého zahŕňajú účty za lekársku starostlivosť (pokiaľ bol na sklonku hospitalizovaný v nemocnici), náklady na pohreb a prípadne aj dane, ak bol podnikateľ. Naopak, aktíva sú majetkom - hmotným či nehmotným, ktoré predstavujú hodnotu. Spoločné aktíva zahŕňajú osobný majetok či zostatky bankových účtov.
Všeobecne platí, že pozostalostný majetok je majetok, ktorý zosnulý vlastní v jeho mene samostatne. Zosnulý môže mať v osobnom vlastníctve aj nábytok, nejakú zbierku alebo prístroje a iné technické zariadenia. Všetko býva súčasťou závetu. Pokiaľ mal zosnulý životné poistenie, jeho hodnota prechádza na dedičov, prípadne na osobu, ktorú si v zmluve určil.
Prídete o peniaze?
Po smrti blízkeho sa môže stať, že prídete na nejaký čas o peniaze. Banka totiž zablokuje až do dedičského konania účty zosnulého. Účet zostane zablokovaný až do ukončenia dedičského konania spolu s platobnou kartou. Ak zosnulému ku dňu smrti nevyplatili penziu, vyplatia ju manželovi alebo manželke automaticky v rámci konania o priznanie vdovského či vdoveckého dôchodku.
Osobné veci
Pokiaľ neviete, čo s osobnými vecami zosnulého, a spôsobuje vám trápenie, keď sa okolo nich v domácnosti neustále pohybujete, môžete ich venovať napríklad na charitu (kusy nepotrebného nábytku). Rozdávať oblečenie rodine alebo známym sa podľa psychológov ani mystikov nemá.
Ide o citlivú záležitosť a mnohí si môžu privolať pocity stiesnenosti, dokonca vyvolať psychosomatické problémy a ťažobu z obavy, že by sa napríklad príčiny smrti zosnulého (choroba) mohli preniesť aj na nich.
Krásne dedičstvo
Knižnica alebo obrazy zosnulého sú najkrajšie dedičstvo, ktoré by ste si mali nechať. Postupným listovaním v jeho obľúbených knihách, na ktoré ste doteraz nemohli „siahnuť“ sa môžete dozvedieť o vnútornom živote človeka, ktorého ste tak milovali a obdivovali. Nájdete v nich podčiarknuté vety, poznámky, popisky, alebo aj jeho poéziu. Často sa stáva, že si zosnulý písal roky denník, v ktorom sú popísané jeho túžby, životné hodnoty, trápenia ale aj radosti.
Hmotné dedičstvo nie je jediná vec, ktorú môžete po zosnulom získať. Tie najkrajšie veci sú práve nehmotné. Ide aj o zážitky a príbehy, ktoré s ním máte a ostanú v spomienkach, ale aj príbehy, ktoré s ním prežili vaši známi a jeho priatelia a vám sa budú postupne odkrývať.
Autor: Simona