Čo robiť, keď má bábätko koliku?
11. 7. 2012, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:24)

Keď dieťatko zachváti usedavý plač a krik, ktorý nie a nie pominúť, mamičiek sa zmocní strach. Príčin môže byť niekoľko a jednou z nich je veľmi častá dojčenská kolika. Postihlo to aj vaše dieťa a neviete, čo s tým? Alebo bábätko ešte len čakáte a chcete byť na všetko dokonale pripravená? Potom by ste mali čo-to vedieť práve o tejto nepríjemnosti.
Ako to rozpoznať?
Kolika u dojčiat sa prejavuje záchvatmi kriku u bábätiek približne vo veku okolo tretieho mesiaca života. Dojča trpí bolesťami brucha, často hneď po jedle alebo s menším časovým odstupom. Bábätká kričia, majú nafúknuté bruško, sú červené v tvári, zatínajú päste a nohy ťahajú smerom k bruchu.
Prečo dochádza ku kolike?
Príčin môže byť niekoľko a celkový dôvod koliky vo vyhranenom zmysle slova nie je celkom jasný. Zrodilo sa niekoľko teórií, prečo kolika u týchto malých detí vzniká. Ak svoje bábätko už nedojčíte a ono veľmi hltavo pije z fľaše mlieko, môže do žalúdka nabrať veľa vzduchu (aj vďaka príliš veľkému otvoru v cumlíku), čím začne byť tzv. plynaté. Práve plyny spôsobujú nepríjemné bolesti.
Pokiaľ dieťa dojčíte, môže jeho kolika prameniť z vašej diétnej chyby. Určité druhy potravín, ktoré u vás spôsobujú „nevinnú“ plynatosť môžu bábätku cez materské mlieko spôsobiť vážne tráviace problémy. U každého dieťatka môže byť tento spúšťač špecifický, vo všeobecnosti sa však neodporúča konzumácia potravín, o ktorých je známe, že plynatosť vyvolávajú. Vyhýbajte sa preto cibuli, kapuste, paprike či strukovinám.
Pri tráviacich problémoch pomáhajú špeciálne dojčenské čaje, napríklad rascový, dieťatku uľavíte aj polohovaním na brušku a jemnou masážou brucha, ktorá pomôže uvoľniť nahromadené plyny. Šikovným pomocníkom je aj rektálna trubička, ktorú dostanete v zdravotníckych potrebách.
Inou príčinou koliky môže byť nedostatočná zrelosť centrálneho nervového systému bábätka, kedy nie je schopné regulovať všetky vnemy vonkajšieho prostredia alebo takisto môže byť dôvodom vzniku koliky priveľmi úzkostlivá matka, kedy vzniká medzi dieťaťom a matkou veľké napätie. Kolika teda môže mať aj takéto psychosomatické príčiny.
Dokonca aj zafajčené prostredie, v ktorom by ste svoje dieťa nechávali, mu môže týmto spôsobom poškodiť zažívací trakt. Nevylučuje sa ani v ranných mesiacoch života precitlivenosť na mliečne produkty.
Ako sa tomu vyhnúť a ako dlho trvá?
Ako prevenciu sa pokúste vylúčiť potenciálne nástrahy vyššie popisovaných príčin dojčenskej koliky a hlavne nedovoliť svojmu bábätku náhlivo a hltavo prehĺtať. Ak máte podozrenie na koliku, samozrejme vyhľadajte lekára, ktorý vylúči prípadné iné príčiny detského plaču a poradí vám, ako presne postupovať. Kolika je, našťastie, prechodná a trvá zvyčajne len tri až šesť mesiacov.
Dieťa plače, lebo...
Nezabúdajte, že bábätko neplače preto, lebo sa mu to len tak z ničoho žiada, ale preto, že musí. Preto neberte jeho vytrvalý plač na ľahkú váhu a starajte sa o pohodlie svoje, aj jeho, lebo len to vám zaručí harmóniu vzťahu, a vyhnete sa tak možno potenciálnym niekoľko mesačným neduhom a starostiam.
Autor: Elisa