Reklama

Dá sa otehotnieť bez vaječníkov?

Reklama

Problémy s vaječníkmi sú horúcou témou v každom ročnom období. Netýkajú sa iba starších žien, ktorým je téma ďalšieho prípadného rodičovstva už dávno zabudnutá a chirurgické odstránenie vaječníkov nie je pre nich rovnaká katastrofa, ako pre mladšie ženy, ktoré na svoju šancu stať sa matkou ešte len čakajú.

Gynekologické ochorenia bohužiaľ patria k bežným problémom žien prakticky v každom veku. Zhubné nádory vaječníkov sú v súčasnosti na piatom mieste zhubných nádorov u žien.

Najčastejšie sa vyskytujú vo veku medzi 40. a 70. rokom života. Zvyknú sa objavovať až v neskorších štádiách a prejavujú sa bolesťou v mieste nádoru, pod bránicou či kľúčnou kosťou.

Problémové vaječníky
Ak praskne cysta vo vaječníku, môže sa objaviť nevoľnosť, bolesti v podbrušku, potreba močiť. V neskorších štádiách žena stráca hmotnosť, nádor dokáže prerásť aj do okolia a zasiahnuť okolité orgány-maternicu, konečník, hrubé črevo, močový mechúr a vagínu, rozšíriť sa vie ale aj do pečene, pľúc a kostí. Spomedzi rizikových faktorov treba spomenúť bezdetnosť a genetické predispozície.

Postrach endometrióza
Ak je endometrióza v dutine brušnej rozsiahla, spôsobuje zrasty. Tieto obmedzujú pohyblivosť vajcovodu, prípadne ho môžu prerušiť alebo inak deformovať. Zrasty vnútri vajcovodu potom môžu pôsobiť ako sieť, do ktorej sa vajce zachytí a nemôže ďalej postupovať do dutiny maternicovej.

Hormonálna liečba endometriálnych cýst vaječníkov nie je úspešná. Tieto cysty však pri metódach asistovanej reprodukcie môžu zhoršovať výsledky hormonálnej stimulácie a znižovať počet získaných vajíčok.

Tehotenstvo a problémy otehotnieť
Kedy má žena problémy s otehotnením? Keď u nej nenastáva ovulácia (dozrievanie a uvoľnenie vajíčka), ak má upchané vajíčkovody (napr. po zápale), alebo absenciu vajíčkovodov, či vrodené nevyvinutie pohlavného ústrojenstva,

Aj v prípade odstránenia vaječníkov je stále ešte šanca pre bezdetné páry mať potomstvo. Najčastejšie sa jedná o metódu asistovanej reprodukcie, ktorá sa javí byť najlepší liečebný postup. Dochádza pri nej k manipulácii so zárodočnými bunkami (s vajíčkami a so spermiami). Zahŕňajú celý rad postupov vrátane mimotelového oplodnenia, ktorými možno liečiť všetky druhy neplodnosti.

ALE! Pokiaľ nemáte vaječníky, vajíčko vám musí darovať darkyňa. To znamená, že dieťa vynosíte, ale z polovice nebude vaše, aj keď sa bude jednať o partnerove spermie. Je to už na vašom zvážení, nakoľko morálna, etická, či inak humánne sa vám zdá byť táto alternatíva.

Autor: Mirka