Dá sa pôrod urýchliť?
25. 11. 2010, 3:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:18)

Deväť mesiacov tehotenstva je pre niektoré tehuľky dlhý čas, pre iné to ubehne až príliš rýchlo. No ku koncu sa takmer každá budúca mamička nevie dočkať chvíľky, kedy už ten malý batôžtek konečne uvidí. V období krátko pred vypočítaným termínom pôrodu netrpezlivosť a napätie poriadne narastajú.
Nedajbože, ak sa drobček nevypýta na svet ani v deň termínu. A tu sa mnohé ženy pýtajú, či sa tomu nedá trošku pomôcť. Tak ako to teda je? Dá sa pôrod urýchliť?
Sex
Jednou z babských rád na urýchlenie, respektíve vyvolanie pôrodu, je milovanie. Ak ste teda ešte aj v poslednom štádiu tehotenstva schopná mať sex so svojím partnerom, potom to za vyskúšanie určite stojí. Dôležité je, aby u muža došlo k vyvrcholeniu. Ide totiž o to, že mužský ejakulát obsahuje látku, ktorá môže prispieť k rozbehnutiu pôrodu.
Dráždenie bradaviek
Aj dráždenie bradaviek sa považuje za jednu z ciest k rýchlejšiemu príchodu vášho potomka na svet. Môžete si túto „procedúru“ vykonávať sama, alebo vám iste rád poskytne pomocnú ruku váš drahý. Dráždenie bradaviek by mohlo spustiť kontrakcie a rozbehnúť tak pôrod.
Horúca vaňa a pohyb
Dať si horúci kúpeľ môže byť príjemným relaxom a navyše vám takýto kúpeľ môže trošku urýchliť odchod do pôrodnice. Podobnú službu možno urobí aj horúca sprcha. Trošku viac pohybu vám taktiež nezaškodí ani počas tehotenstva.
Hýbať by ste sa mali stále, no ak chcete pomôcť bábätku na svet, vyskúšajte trošku upratovania alebo rezkejšie prechádzky. Samozrejme, treba brať ohľad na to, ako sa cítite a koľko vládzete. Nemali by ste to preháňať a hlavne pozor, aby ste si neublížili!
„Zázračné“ nápoje a jedlá
Za vyvolávače pôrodu sa považujú aj rôzne nápoje či jedlá. Tak napríklad ricínový koktejl (zmes ricínového oleja, marhuľového džúsu a slivovice), poriadne pikantné korenisté jedlá či červené víno údajne pomohli nejednej mamičke rozbehnúť pôrod. Alkohol je však v tehotenstve celkovo rizikovou látkou, preto to skutočne stojí za uváženie...
Riziká
Aj keď je pochopiteľné, že sa už neviete dočkať, kedy uvidíte svoje bábätko, predsa len treba byť opatrná. Vaše bábätko má svoj vlastný čas a vie, kedy sa má narodiť. Navyše, niekedy býva dátum pôrodu vypočítaný lekármi skôr orientačný. Lekári totiž väčšinou vychádzajú pri výpočtoch z toho, že žena má 28-dňový menštruačný cyklus.
Mnohé ženy však majú cykly dlhšie a tak je potom aj prirodzené, že ich skutočný dátum pôrodu bude o niečo neskôr než ten stanovený lekárom. Preto je vždy lepšie vydržať a v prípade, že prenášate už príliš dlho a znamená to ohrozenie vášho bábätka, zrejme vám navrhnú vyvolanie pôrodu v pôrodnici.
Autor: Diana