Dajte si pozor na svoje peniaze. Lebo prísť o ne môžete aj cez internetbanking!
27. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: Shutterstock
Podvodníci na to používajú jednoduchý trik a vás pred stratou peňazí neubráni ani silné heslo.
Ak vstupujete totiž do svojej banky cez stránku na vašom mobile, hackeri vám vraj môžu ukradnúť prístupové heslá. Využívajú na to jednu funkciu smartfónu, lebo aj napriek upozorneniam mnoho ľudí len málo dbá na bezpečnosť. Háčik je totiž v tom, že smartfóny nepoužívate len na telefonovanie, ale aj na surfovanie na internete a už na spomínané prihlasovanie sa do vašej banky, a práve na toto čakajú podvodníci.

Zdroj: Shutterstock
Ako sa im ubránite?
Návod na bezpečnosť vášho mobilu je pomerne jednoduchý, stačí dodržiavať tieto dve základné pravidlá:
+ nesťahujte aplikácie z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami
+ neklikajte na odkazy bez toho, aby ste vedeli, že nás zavedú na bezpečnú webovú stránku.
Zdroj: AI
Má to však jeden háčik! Ako píše portál vosveteit.sk, na to, aby ste sa skutočne uchránili pred hackermi, je potrebné dodržiavať oveľa viac pravidiel a ani tak nemáte zaručené, že sa nestanete obeťou útočníka. Vírus sa totiž do smartfónu môže dostať viacerými cestami a jednou z nich môže byť aj jedno nebezpečné povolenie v smartfóne, ktoré útočníci často zneužívajú, aby získali prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Povolenia totiž umožňujú aplikáciám pristupovať k určitým častiam zariadenia. V praxi to znamená, že ak povolíte napríklad aplikácii prístup k SMS správam, môže ich nielen čítať, ale aj odosielať.
Čo by ste teda mali robiť, aby ste tomu zabránili? Odborníci radia, aby ste si dobre premysleli, čo v aplikáciách odkliknete!
Zdroj: Shutterstock
Pozor však, jedno z povolení vyčnieva nad ostatnými, tak buďte obozretná. Ide o schopnosť prekrývať obrazovku vášho smartfónu a práve túto funkciu často zneužívajú hackeri a to tak, že v momente, keď zistia, že otvoríte napríklad aplikáciu banky alebo stránku vašej banky v prehliadači, tak ju prekryjú falošnou prihlasovacou stránkou a problém je na svete. Vy si totiž myslíte, že sa prihlasujete do vášho internet bankingu a vôbec netušíte, že práve odovzdávate údaje útočníkovi cez podvodný formulár na falošnom webe.
Ako uchrániť účet pred útočníkmi?
Spýtali sme sa na to Sylvie Ďatelinkovej, právničky Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie. Aké sú teda základné zásady k predchádzaniu podvodov?
„Neotvárajte neznáme správy, vrátane príloh k nim pripojených a odkazov v nich uvedených. Neprihlasujte sa do elektronického bankovníctva prostredníctvom odkazu cez e-mail alebo prostredníctvom iných webových stránok (iba cez oficiálnu stránku banky) a dôsledne chráňte svoje prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva ako aj citlivé údaje o platobnej karte, pretože inak sa vystavujete riziku ich zneužitia,“ radí.
Na prihlasovanie do elektronického bankovníctva vždy využívajte počítač alebo zariadenie, ktoré je chránené proti zneužitiu.
Zdroj: Shutterstock
„Pravidelne si aktualizujte antivírusový softvér a nesťahujte ani neinštalujte do zariadenia, ktoré používate pre účely elektronického bankovníctva, neznáme programy či prílohy. Pozornosť venujte aj autorizačným správam, ktoré vyzývajú na aktiváciu služby či stiahnutie aplikácie zadaním autorizačného kódu, ktorý je v správe uvedený,“ upozorňuje Sylvia Ďatelinková. Podľa nej je autorizačné kódy potrebné zadávať až vtedy, pokiaľ ste si správu riadne prečítali a súhlasíte s jej obsahom.