Dovolenka s bruškom: cestovanie v tehotenstve
6. 6. 2008, 4:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:19)

Cestovanie je súčasťou životného štýlu a nemusíte sa ho vzdať ani počas tehotenstva, pokiaľ prebieha bez problémov. Treba však rešpektovať vlastné potreby i dobré rady vášho lekára.
Predovšetkým si dobre zvážte všetky okolnosti. Vo všeobecnosti platí, že najvhodnejšie obdobie na cestovanie je v období medzi 4. 7. mesiacom, pretože vtedy je tehotenstvo najstabilnejšie. No ak ani v prvom trimestri netrpíte žiadnymi ťažkosťami, nič vám nebráni vydať sa na cesty. Ak sa cítite dobre, môžete cestovať aj v posledných mesiacoch gravidity, ale len na kratšie vzdialenosti a so sprievodom.
Čo sa týka cieľovej lokality, ideálny je pobyt na Slovensku alebo v okolitých krajinách. Nehrozia tu žiadne klimatické zmeny, ani časové posuny. Prospešný je aj pobyt v horách a nenáročná turistika. Ale pozor, hory v nadmorskej výške od 2500m, to už nie je nič pre vás, pretože tu je menšia hustota kyslíka. Pokiaľ ste si naplánovali dovolenku pri mori, zvážte najmä hygienické podmienky krajiny. Európa bude zrejme vhodnejšia než Afrika. Vyhnite sa hlavnej sezóne s tropickými horúčavami a informujte sa o spôsobe ubytovania, stravovania i o potrebnom očkovaní, ktoré je v tehotenstve úplne nevhodné. A nezabudnite všetko prekonzultovať s lekárom.
Premyslite si aj spôsob dopravy. V autobuse sa už po dvoch hodinách zrejme nebudete cítiť pohodlne, preto radšej uprednostnite vlak, kde je predsa len trošku viac miesta a v prípade potreby sa môžete aj poprechádzať. Autom si zase zvolíte tempo a prestávky podľa svojich potrieb. No tiež nie je dvakrát pohodlné a vhodné na ďaleké cesty. Nezabudnite, že aj tehotná žena musí byť pripútaná. Pásy by mali prechádzať nad a pod bruškom. Ak plánujete let, skôr než si kúpite letenku, zistite si, či to vôbec bude možné. Mnoho leteckých spoločností totiž neprijíma na palubu tehotné ženy v posledných mesiacoch gravidity. A vaše cestovné poistenie taktiež nemusí zahŕňať náklady spojene s predčasným pôrodom, či komplikáciami v tehotenstve.
Dodržujte zásady bezpečného pobytu na slnku. Aj keď je slniečko v tehotenstve potrebné a prospešné, priame slnenie sa neodporúča. Najmä nie počas obeda a určite nie dlhšie ako 20 minút denne. Nezabudnite na klobúk so strieškou, ktorá vám zatieni tvár, pretože tehotné ženy sú náchylné na tvorbu pigmentových škvŕn. Kúpanie v rybníkoch, jazerách ale aj v bazénoch je najmä v poslednom trimestri rizikové, ženské orgány sú menej odolné voči infekciám. Najbezpečnejšie je kúpanie v mori. Pozor však na nárazy vĺn, kúpte sa radšej v pokojných zátokách a nevzďaľujte sa od brehu.
Denná potreba tekutín budúcej mamičky je približne tri litre. Najlepšia je stolová a nesýtená minerálna voda, ovocné a niektoré bylinkové čaje. Minerálky je potrebné striedať. Vhodné sú tie, čo obsahujú horčík, ktorý sa potením vyplavuje z tela a jeho nedostatok môže viesť až k predčasnému pôrodu.
Ak sa budete riadiť signálmi svojho tela, zdravým rozumom a lekárskymi odporúčaniami, nič vám nebráni, aby ste si vychutnali príjemné chvíle letnej dovolenky aj v tehotenstve.
Autor: Erika
Foto: Archív