Reklama

Epidurálka či prirodzená cesta?

Reklama

Dnešné mamičky sa na pôrod a materstvo pripravujú veľmi svedomito. Sú obklopené množstvom informácií z internetu, časopisov, kníh, pripravujú sa na pôrod v kurzoch, učia sa techniku správneho dýchania a tlačenia, až to z opačného uhla pohľadu vyzerá, akoby ženy zabudli rodiť. Treba usmerňovať a riadiť, inak sa všetko skomplikuje.

Man pushing woman in wheelchair

Zdroj: Jupiterimages

Man pushing woman in wheelchair

Pôrod je však pre ženu a jej telo niečo prirodzené a úplne normálne. Je to ako keď stúpate na vrchol vysokého kopca. Spočiatku vládzete, oceníte aj spoločnosť, aspoň vám je veselšie a cesta rýchlejšie ubieha. Časom začína byť výstup namáhavejší, potrebujete si oddýchnuť, zastaviť sa, ani do reči vám už akosi nie je. Pred vrcholom už toho máte akurát dosť, najradšej by ste sa vrátili, neviete si spomenúť, prečo ste sem vlastne liezli. Na vrchol sa vydriapete z posledných síl. Ale tam vás prekvapí nádherný výhľad a úžasný pocit z prekonania samej seba. V tom momente viete, že to bolo správne a ste na seba hrdá, že ste to dokázali.

Prirodzený pôrod, ako ho poznáme od nepamäti, je takou cestou na vysoký kopec. Telo ženy si pri ňom fakt vytrpí svoje. Výsledok ale stojí za to. Napriek tomu, že dnes existuje mnoho spôsobov na zmiernenie pôrodných bolestí, aj prirodzený pôrod má svojich prívržencov. A to nielen z radov lekárov, ale i samotných budúcich mamičiek. Niekedy nám však aj nepredvídateľné okolnosti skrížia plány a treba sa im prispôsobiť.

Mamičky, ktoré prirodzený pôrod desí a obávajú sa neznesiteľnej bolesti, si dnes môžu pôrod tak trochu uľahčiť, tým, že požiadajú o zmiernenie bolestí formou epidurálnej analgézie. Epidurálka má mnoho výhod a v súčasnosti je najefektívnejšou metódou, ako porodiť bezbolestne. Býva účinná až v 80 - 90 % prípadoch. Okrem toho, že dokáže výrazne stlmiť pôrodné bolesti, pomáha odstrániť stres a môže významne urýchliť pôrod, pretože uvoľňuje panvové svalstvo. Zároveň neovplyvňuje pohybové schopnosti rodičky.

Epidurálna analgézia sa však nepodáva iba na požiadanie mamičiek, ktoré túžia po pohodlí pri pôrode. Je množstvo iných dôvodov, kedy epidurálku podať treba. Napríklad pri rizikových pôrodoch, pôrodoch dvojčiat alebo u žien s tehotenskou cukrovkou či poruchami krvnej zrážanlivosti. Ak o epidurálku žiadate sama, musíte si za ňu zaplatiť.

Tento spôsob zmierenia pôrodných bolestí však prináša aj nejaké riziká. Najčastejšími sú bolesti hlavy, nízky tlak alebo problémy s močením. Ženy, ktoré rodia s epidurálkou, majú vraj dlhšiu druhú pôrodnú dobu a potrebujú častejší odborný lekársky zásah pri pôrode ako ženy rodiace prirodzene.

Niektoré pôrodnice kráčajú s dobou a poskytujú veľa pomôcok, ktoré budúcim mamičkám pomôžu uľahčiť pôrod. Jedná sa hlavne o fit lopty, žinenky, karimatky, deky, masážne oleje, aromalampy, hudbu, ale aj dobrú pôrodnú stoličku či kreslo. Objavujú sa tiež pôrodnice, ktoré si zakúpili pôrodnú vaňu, i keď podaktoré ju využívajú iba v niektorých pôrodných dobách. Prirodzený pôrod s využitím spomenutých pomôcok nemusí byť až taký neznesiteľný.

Mamičky, ktoré bojujú s veľkým strachom z pôrodu a trápia ich predpôrodné nočné mory, by mali radšej zvážiť možnosť epidurálnej analgézie. Aj prílišný stres totiž môže pôrod veľmi skomplikovať a zablokovať spoluprácu rodičky s lekárom. Na epidurálku ale treba myslieť vopred, aby ste sa mohli na jej podaní dohodnúť s vašim gynekológom.

Erika

Autor: Erika