Hádate sa s mužom pre peniaze? 5 tipov ako si zostaviť rodinný rozpočet
26. 1. 2024, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Financie sú v manželstve jedným z najčastejších dôvodov pre hádku. A to hlavne vtedy, keď je ich málo. Ak trpíte nedostatkom financií, súperíte s partnerom a už neviete ako ďalej, zatnite zuby, vytvorte tím a konečne to zmeňte. Nikto iný to za vás nespraví. Ste na to len vy dvaja.
Ak nesledujete svoje výdavky, netušíte kedy máte prestať míňať. Je veľmi jednoduché a hlavne lákavé si dopriať nový kabát alebo wellness pobyt v Tatrách. A práve vtedy to môže začať. Na účte vám svieti jasne červenou farbou mínus a v momente sa vás zmocní panika. Stres, úzkosť a hnev potrebujete zo seba dostať a častokrát si to v manželstve zlizne naša druhá polovička. Ale čo s tým?

Zdroj: Žena
Odpoveďou je tvorba rodinného rozpočtu. A ten musí byť dostatočne flexibilný na to, aby ste si poradili s pravidelnými ale aj neočakávanými výdavkami. Nikto od vás nechce, aby ste živorili a odopierali si to, čo máte v obľube. Ale tiež nemôžete vyraziť na nákupy do Rakúska, keď ste ešte neuhradili splátku za hypotéku a na účte vám svieti nula. Ako vytvoriť rodinný rozpočet a skoncovať s hádkami ohľadom financií?
1. Stanovte si cieľ
Spýtajte sa samy seba, čo chcete dosiahnuť tvorbou rodinného rozpočtu. Je vašim cieľom užívať si viac život a cestovať po svete? Túžite si nasporiť viac peňazí, aby ste mohli odísť skôr do dôchodku? Alebo šetríte na nové auto?
Sadnite si so svojim mužom za jeden stôl a napíšte si svoje ciele. Keďže ste na to dvaja, potrebujete vyrukovať s kompromisom. Je jedno, aké sú vaše ciele. Loď, ktorá nemá cieľ, z prístavu nevypláva. To isté platí pre peniaze. Ak neviete čo s nimi, buď sa vám minú alebo sa vám do peňaženky ani len nedostanú.
2. V jednote je sila
Váš manžel nie je váš nepriateľ. Môže mať síce zlé finančné návyky a zvykne míňať peniaze úplne nezmyselným spôsobom. Ale teraz ste v tom dvaja a ako celok potrebujete spolupracovať. Tento bod býva zvyčajne najťažšou fázou tvorby finančného rozpočtu.
Namiesto toho, aby ste rozoberali nezhody ohľadom peňazí, naplánujte si spoločnú budúcnosť, na ktorej budete pracovať ako tím. Pokiaľ neviete koľko zarába a on nevidí do vašich účtov, zmeňte to. Manželstvo je o dôvere a vtedy sa dejú zázraky.
3. Koľko máte vlastne peňazí?
Aby ste mohli vytvoriť rozpočet, musíte presne vedieť, aké sú vaše mesačné príjmy a výdavky. Hovoriť o peniazoch môže byť pre niekoho veľmi citlivá téma. Ak ste doteraz nič takéto spoločne nepodnikli, zo začiatku to bude poriadne tuhý oriešok zostaviť rozpočet. Ale s trochou snahy, dôvery a disciplíny sa už po pár mesiacoch môžete tešiť finančnej hojnosti a stabilite.
Neskrývajte pred svojim partnerom tajné rezervy alebo výdavky, o ktorých si myslíte, že by ho mohli nahnevať. Odhaľte si navzájom všetko. Začnite pracovať s tým, čo máte a postupne si svoje bohatstvo zväčšujte.
4. Potrebujete stratégiu
Ak ste doteraz nemali snahu peniaze odkladať alebo sporiť na horšie časy, teraz je ten správny moment, kedy začať. V živote je dôležité nie len si užívať a míňať ale aj myslieť na budúcnosť. Nikto z nás netuší aká situácia bude o 20, 30 rokov.
A preto je vhodné sa na to pripraviť. Investičné sporenie alebo nákup akcií. Nech už zvolíte akúkoľvek formu odkladania peňazí na horšie časy, poraďte sa najprv s odborníkom. Ako sa hovorí: "Peniaze zarábajú ďalšie peniaze". A tie musia pracovať pre vás, nie vy pre nich.
5. Nemáš na to? Nekupuj to!
Veľkým problémom, pre ktorý vám nemusí finančný rozpočet prinášať želané ovocie je práve disciplína. Vydáte sa do potravín kúpiť iba 3 položky a odchádzate s plným košíkom a účtenkou v hodnote 150 eur. Rozhodne nás nechápte zle. Užívať si život je potrebné. Ale ak nemáte dostatok finančných prostriedkov napríklad na nákup novej práčky, tak máte dve možnosti.
Buď peniaze zarobíte alebo zvolíte lacnejšiu možnosť. Rozhodne nechoďte do mínus. Snažte sa svoje výdavky minimalizovať. Využívajte akcie, zľavy, kupóny a prestaňte míňať peniaze za veci, ktoré nevyužívate. Ak máte napríklad predplatený balík 50tich televíznych programov ale zvyknete sledovať iba 10 z nich, zmeňte to. Nevyhadzujte peniaze do vzduchu. Namiesto toho ich cielenie a vedome míňajte za veci, ktoré skutočne k životu potrebujete.