Hrozivá detská obezita
5. 10. 2008, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:49)

Detská obezita nie je ničím novým, hoci v poslednom desaťročí u nás pribúda detí, ktoré trpia nadváhou. Máte doma dieťa postihnuté tučnotou aj vy?
Alarm v podobe čísel
Hoci Slovensko zatiaľ nepatrí medzi krajiny, ktoré zapĺňajú prvé miesta v rebríčku krajín s najvyšším počtom detí s nadváhou, čísla hovoria, že detská tučnota nie je ani u nás zanedbateľná. Údaje z roku 2001 hovoria, že až dvanásť percent slovenských detí trpí nadváhou. V skutočnosti toto číslo mohlo za posledné roky ešte narásť. Navyše, ak sú obaja rodičia obézni, je až osemdesiatpercentná šanca, že nadváhou bude trpieť aj ich dieťa. Čo je príčinou detskej nadváhy?
Tučnota = vyšší príjem, nižší výdaj
Na prvý pohľad veľmi jednoduchá rovnica. V reálnom živote sa však ťažšie rieši. Vina sa zvyčajne pripisuje rodičom, genetike, zdravotníctvu, geneticky modifikovaným potravinám, no na pohybový faktor akoby sa zabúdalo. Práve ten je však v problematike detskej nadváhy kľúčový. Spomeňte si na svoje detstvo, ako ste trávili voľný čas? Za počítačom v izbe? Sotva! Dnes detské ihriská zívajú prázdnotou oveľa viac, než v ešte nedávnej minulosti. Doba sa zrýchlila, nie je toľko času na šport, rodinné prechádzky a nedeľnú turistiku.
Práve to je však chyba, ktorá sa vráti vášmu dieťaťu aj s úrokmi. Výskumy totiž ukazujú, že rodiny, ktoré pestovali spoločné športové aktivity, majú oveľa nižšiu šancu nabrať nadváhu, než rodiny, ktoré sa športu nevenovali. Je preto dobré, ak dieťa od raného detstva vediete k športu. Nemusíte nutne chodiť každú nedeľu behávať na Kamzík, no určitá pravidelnosť pohybu je dôležitá.
Informujte sa v škole, aké športové krúžky ponúka. Väčšina základných škôl má malý tanečný súbor, krúžok bojových umení či stolného tenisu. Pokiaľ má vaše dieťa sklony k nadváhe, bežné prechádzky v družine mu zrejme nepomôžu a bude potrebovať vyšší výdaj energie.
Vinníkom je rodič či reklama?
Mnohí rodičia nedokážu dieťaťu odoprieť obľúbené pokrmy. Dieťa vidí v reklame lákavé dobroty, navyše ošperkované prívlastkom zdravý, dobrý, lahodný a podobne. Ak také jedlo svojmu drobčekovi nezabezpečíte, ste zlý rodič, ktorý dieťaťu nič nedopraje. A pritom výrobok má presne toľko energie, koľko dieťa na deň potrebuje, hlásia reklamy. V prípade, že sa vám zdá táto situácia známa, je jediným riešením na reklamy skrátka nedať.
Aj keď sa dieťa lákavej maškrty nevie vzdať, doprajte mu ju len z času na čas a ak sa dá, nahraďte ju vhodnejšími a menej kalorickými alternatívami. O tom, že ovocie je zdravšie ako čokoláda sa ani nemusíme rozpisovať.
Aká strava je vhodná?
Predovšetkým vyvážená, pestrá, bohatá na vitamíny, minerálne látky, vlákninu, ale aj tuky, cukry a bielkoviny. Nahraďte kalorické bomby ako sú oplátky s krémom, dobošky, keksíky, čokolády, zmrzliny a predovšetkým polotovary zdravšími jedlami. Miesto pudingu jogurt, miesto smotanovej zmrzliny mrazenú ovocnú dreň, miesto hranolčekov varené zemiaky a podobne.
Hoci je fastfood najjednoduchšie riešenie ako dieťa zasýtiť, patrí aj k tým najhorším. Dieťa sa naučí prijímať hamburgery, ktoré síce zasýtia, ale len na veľmi krátky čas. Netreba ani zdôrazňovať, že krajček chleba s nátierkou a čerstvou zeleninou je oveľa zdravšie riešenie.
Pravdaže, neznamená to, že dieťa s nadváhou sa musí vzdať všetkých milovaných jedál a cukrov. Práve naopak. Naučte ho na domáce koláče, a zapojte ho do ich prípravy. Bude to chápať ako veselú hru, ktorá ho odmení sladkým, no zdravším prekvapením než známe vajíčko s hračkou vo vnútri.
Autor: Britt