Hypotéka po rozvode: Naďalej platiť spolu?
13. 6. 2013, 7:45 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:41)

Rozvod v našich životoch isté veci uzatvára, ale niektoré iba spúšťa. Na Slovensku sa pri zákonnom rozdeľovaní majetku manželov dodržiava bezpodielové spoluvlastníctvo a oficiálne neexistuje predmanželská zmluva.
Tak ako sa, až na výnimky, delí dohodou alebo rovným dielom majetok nadobudnutý v manželstve, tak sa delia dlhy, pôžičky, úvery. Aj tu sa treba radšej bezemočne, rozumne dohodnúť, lebo kým rozvod možno o nejaký čas prekúšete, majetkové zaťaženie vám môže strpčovať celé roky.
Je tu niekoľko riešení. Bývalí partneri by pri nich mali zohľadniť predovšetkým svoju ďalšiu individuálnu budúcnosť. Poradiť sa s finančníkom, ktorý im vysporiadanie, rozdelenie alebo ustúpenie od dlhu vykalkuluje. So všetkými možnosťami však nemusí súhlasiť banka, ktorej treba zmenenú sitáciu oznámiť a na výber vám vlastne dá až ona.
Hypotéka spred manželstva
Ak jeden z páru získal nehnuteľnosť ešte pred manželstvom, a teda aj jeho dlh vznikol ešte pred tým, vysporiadať sa s ním bude musieť sám a na nehnuteľnosť nemá ten druhý žiadne priame právo.
Ak chce jeden odstúpiť
Byt či dom, ktorý je spoluvlastníctvom (nadobudnutý počas manželstva) ostane síce jedného, iba jedného, ale tomu vzniká dvojité finančné bremeno. Jednak musí vyplatiť expartnera polovicou už spoločne splatené úveru, jednak už ďalej hypotéku spláca sám.
Banka tiež nemusí povoliť jednému z exmanželov od úveru odstúpiť – pokiaľ bude vidieť, že jeden zo spoludlžníkov hypotéku sám nesplatí. Ten si môže nájsť iného spoludlžníka, ak ho banka schváli. Banka schopnosť splácať úver posudzuje odznova, ale jeho zmenu zväčša realizuje len dodatkom k starej hypotekárnej zmluve.
Ak budete naďalej platiť spolu
Ak sa dohodnete, že stanoveným dielom budete naďalej splácať nehnuteľnosť, no bývať v nej ostane len jeden, druhému vzniká riziko, že keď sa do budúcnosti bude chcieť zabezpečiť inak, ďalšiu hypotéku už popri tejto prvej nedostane.
Ak sa s bankou predtým partneri nedohodnú inak, má právo vymáhať dlh od ktoréhokoľvek z nich. Bez ohľadu na manželstvo a rozvod, obom ostáva povinnosť splátok. Ak má jeden finančné ťažkosti a nezvláda splácať, môže to zasiahnuť aj ďalšieho z partnerov.
Predčasné splatenie
Je jednou z možností, ak nikto z manželov nechce už nehnuteľnosť používať a majú dostatok financií na jej vyplatenie. Alebo hypotéku napríklad môžu vyplatiť inou hypotékou, ktorou zaťažia ďalšiu nehnuteľnosť a tak spoločný dlh zmizne. Za predčasné splatenie však hrozia vysoké sankčné poplatky, najmä, ak je ste sa preň rozhodli už po pár rokoch splácania.
Autor: Mirka