Reklama

Je cestovanie v čase možné? Máme vedecké dôkazy, ich záver vás dostane!

Ako nebyť otrokom vlastných hodiniek? TOTO sú TIPY ako si urobiť TENTO rok viac času
pre seba!

Zdroj: shutterstock

Reklama

Cestovanie v čase je zatiaľ utópiou, ale vraj existuje spôsob, akým by to mohlo ľudstvo dokázať. Teórie ako na to, sa opierajú o zistenia Alberta Einsteina.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Po Európe vlakom: Z týchto tratí nebudete chcieť vystúpiť!

    Napriek tomu, že dnes neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že by bolo možné cestovať v čase, o možnostiach, ako na to, sa vedú mnohé diskusie, aj keď zatiaľ len v teoretickej rovine. Aj keď všetky tieto teórie zatiaľ zostávajú iba hypotézami a nie sú podložené experimentálnymi dôkazmi, Barak Shoshany z Brock University si myslí niečo iné.  

    Zdroj: gettyimages

    Aj keď by to bolo zaujímavé, ak by bolo časové cestovanie možné, zdá sa, žeby bolo veľmi náročné a komplikované. Okrem teoretických výpočtov, by sa našlo mnoho ďalších problémov, ako je zabezpečenie bezpečnosti, technológie a etické otázky. Síce sú niektoré teoretické koncepty ako napríklad „časové zakrivenie“ či „časový tunel“ súčasťou modernej vedy, cestovanie v čase by bolo v rozpore s našou súčasnou znalosťou fyziky a technológií. Napriek tomu, že výskumníci stále diskutujú o možnosti cestovať v čase a niektorí veria, že to je možné, nemožno to považovať za fakt.  

    Je teda cestovanie v čase naozaj možné alebo je to len sci-fi fantázia? Treba totiž zohľadniť jednu vec, ktorá prináša veľké ale. „Ide o naše moderné chápanie času a kauzality. (Kauzalitu si môžete predstaviť ako dominové kocky. Keď kocky postavíte a potom spustíte prvú kocku, spôsobí, že všetky ostatné kocky padnú) To pochádza zo všeobecnej teórie relativity od Alberta Einsteina, ktorá spája priestor a čas do „časopriestoru“ a poskytuje pozoruhodne zložité vysvetlenie, ako obe fungujú, na úrovni, ktorej sa žiadna iná zavedená teória nevyrovná,“ hovorí Shoshany.  

    Zdroj: eso.org / anc

    Práve toto zistenie sa pokúšali vedci použiť po celé desaťročia na to, aby zistili, či je vôbec cestovanie v čase možné. Ukázalo sa, že môžeme zapísať rovnice, ktoré popisujú cestovanie v čase a sú plne kompatibilné a konzistentné s relativitou. Ale fyzika nie je matematika a rovnice nemajú zmysel, ak v skutočnosti ničomu nezodpovedajú.

    Prečo nevieme cestovať
    Presúvať sa bez obmedzení v čase nevieme minimálne kvôli dvom zatiaľ neprekonateľným problémom.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Aj oči klamú. Nájdete v tomto videu človeka? Potrápte si oči!

      Prvý je praktický. Ak by totiž ľudstvo chcelo postaviť stroj času, ktorý by naozaj fungoval, s najväčšou pravdepodobnosťou by potrebovalo exotickú hmotu. Problémom však je, že ide o hmotu s negatívnou hmotnosťou. (všetko, čo nás obklopuje v bežnom živote samozrejme má hmotnosť) alebo o častice, ktoré sa pohybujú rýchlejšie ako svetlo.

      Zdroj: Getty Images

      Podľa súčasných poznatkov a teórií fyziky neexistujú žiadne častice, ktoré by sa pohybovali rýchlejšie ako svetlo vo vákuu. Podľa Einsteinovej teórie relativity sa žiadna hmota nemôže pohybovať rýchlejšie ako svetlo vo vákuu. Svetlo vo vákuu sa totiž považuje za najvyššiu rýchlosť, ktorá je možná vo vesmíre. Vhodná hmota na stavbu stroja času vraj síce môže vzniknúť, ale v príliš malom množstve a na príliš krátky čas.

      Druhým zatiaľ neprekonateľným problémom je pozorovanie, že cestovanie v čase je zatiaľ v rozpore s logikou vo forme paradoxov cestovania v čase. Zložité? Pokúsime sa vám to vysvetliť. Existuje niekoľko typov takýchto paradoxov, ale najproblematickejšie sú paradoxy konzistencie.

      Zdroj: Creature from the Black Lagoon, imdb

      Jeden príklad paradoxu konzistencie je Russellov paradox a znie takto: „Množina všetkých množín, ktoré neobsahujú samé seba, obsahuje samú seba?“. Ak predpokladáme, že taká množina existuje, vzniká protirečenie, pretože by množina obsahovala sama seba, ale zároveň by mala byť množinou, ktorá sama seba neobsahuje.

      Iným príkladom paradoxu konzistencie je Liarova veta a znie takto: „Toto tvrdenie je nepravdivé“. Ak predpokladáme, že tvrdenie je pravdivé, potom musí byť nepravdivé, pretože tvrdí, že je nepravdivé. Ak však predpokladáme, že tvrdenie je nepravdivé, potom musí byť pravdivé, pretože tvrdí, že je nepravdivé. Tento paradox teda vyvoláva protirečenie. 

      Zdroj: BoredPanda

      Ak by sa teda zázračným spôsobom podarilo stroj času zostrojiť, môže vzniknúť niečo, čo nebude vyriešiteľné. Opäť vám ponúkame jednoduchý príklad: Stroj času použijete na návrat v čase o päť minút a stroj zničíte. Teraz ho už nemôžete použiť o päť minút neskôr, ale ak ho nemôžete použiť, nemôžete sa ani vrátiť v čase, aby ste ho zničili... 

      Sme v začarovanom kruhu
      Tvorcovia sci-fi príbehov si s týmto „malicherným“ problémom poradili naozaj svojským spôsobom. Vo filmoch sa cestovatelia v čase zvyčajne nesmú stretnúť sami so sebou a majú zakázané robiť významné zmeny v minulosti. Vo fyzike však paradox nie je udalosťou, ktorá sa môže skutočne stať, je to len teória.
      Inými slovami, cestovanie v čase, ak by bolo možné, by bolo nie len že nebezpečné, ale aj nemožné.

      Zdroj: Shutterstock

      Iný názor má teoretický fyzik Igor Dmitrijevič Novikov. Ten tvrdí, že cestovanie do minulosti je teoreticky možné, ale je zakázané minulosť meniť. Ak by ste sa teda podľa jeho teórie vrátili päť minút do minulosti len preto, aby ste zničili stroj času, jednoducho by ste zistili, že to nemôžete urobiť...