Študentská láska
Študenti vedú medzi sebou rôzne druhy vzťahov. Ak sa zameriame na seriózne a dlhodobé partnerstvá na strednej či vysokej škole, môžu mať veľký vplyv na psychologický rozvoj osobnosti, budovanie osobnej identity aj napredovanie v kariére. Váš prvý vzťah môže mať dosah aj na to, do akej sociálnej skupiny sa neskôr zaradíte.

Zvnútra vám môže včasný vzťah zaručiť pevné základy aj minulosť, z ktorej sa môžete poučiť, veľkú vzájomnú dôveru a dobre vyvinutú schopnosť vzájomnej empatie. Na druhej strane vám hrozí séria zmien a vývojových fáz, ktoré sú spojené najmä s mladším vekom, u vás neprídu v rovnakom čase a čiastočne vás od seba oddialia.

Prvý pozdrav a predstavenie má dnes často virtuálnu podobu.
Zdroj: Shutterstock
Prvý pozdrav a predstavenie má dnes často virtuálnu podobu.

Cez internet
Prvý pozdrav a predstavenie má dnes často virtuálnu podobu a vraj to vo výsledku vôbec nie je až také zlé. Štúdia ekonómov Philippa Hergovicha a Josuu Ortegu ukázala, že páry, ktoré sa stretli prostredníctvom webových stránok a online aplikácií, sú úspešnejšie v manželstvách, dokonca majú pestrejší milostný život. Niektorí ľudia sa prostredníctvom online zoznamiek totiž viac ako na vzhľad sústreďujú na spoločné záujmy a hodnoty toho druhého a o to lepšie im to môže fungovať aj v budúcnosti. Stereotypy o virtuálnom zoznamovaní, ktoré sa kedysi viedlo najmä v erotickej rovine, sa z roka na rok menia a vyzerá to, že k lepšiemu.

Online sa zoznamujú čoraz starší
Zoznamovanie online prekvapivo nie je len záležitosťou najmladších skupín, ktoré vyrástli už v časoch internetu. Výskum ukázal, že popri 15- až 34-ročných, z ktorých sa online už niekedy zoznámilo 57 %, sú v tejto činnosti aktívni aj opýtaní vo veku 35 až 44 rokov – vyskúšalo to až 58 % z nich. Zo skupiny nad 45 rokov je to už 30 % ľudí. Česi sa cez internet zoznamujú o niečo menej ako Slováci, presnejšie o 7 percent.