Reklama

Keď žena nevie o svojom tehotenstve...

Reklama

Absencia menštruačného cyklu, ranné nevoľnosti, pozvoľné zaokrúhľovanie bruška, zvýšená citlivosť v prsníkoch, to je iba zopár znakov, ktoré žene signalizujú stav tehotenstva. Ako je to potom možné, že existujú prípady, v ktorých budúca mamička ani len netušila o tom, že je v druhom stave?

Medzi najčastejšie dôvody sa uvádzajú tie, ktoré súvisia s tým, že sa to deje prevažne mladým dievčatám, ktoré ešte nepoznajú dôkladne reakcie svojho tela, a preto si nevšimli jednoznačné signály. Navyše, ak má žena miernu nadváhu, nemusí priberanie pripisovať tehotenstvu, ale nechcenému zvyšovaniu hmotnosti. Zároveň, nie všetky ženy automaticky pociťujú nevoľnosti a ani s vynechaním menštruačného cyklu to nie je v počiatkoch gravidity vždy kóšer.

Avšak okrem týchto dôvodov existujú aj iné, ktoré súvisia so silou našej psychiky. Sila podvedomého odmietania tehotenstva môže spôsobiť, že budúca mamička o svojom tehotenstve naozaj nevie. Na prvé počutie sa to istotne zdá čudné, ale vôbec to nie je nič nadprirodzené ani výnimočné.

Odmietanie signálov
Spomínaná nevedomosť o vlastnej gravidite môže vyplývať z rôznych dôvodov. Z absolútneho presvedčenia o vlastnej neplodnosti, čo mohlo byť „potvrdené“ aj lekárom, z určitej naivity v sexuálnych vzťahoch a presvedčenia, že napríklad prerušovaná súlož je úplne bezpečným spôsobom milovania, pri ktorom nemožno otehotnieť, či zo strachu pred rodičmi kvôli prísnej výchove.

Popretie vlastnej gravidity je vtedy také silné, že všetky znaky nasvedčujúce tehotenstvu si budúca matka vysvetľuje úplne ináč. Bolesti v bruchu sú istotne vetry, bolesti v krížoch sú od častého športovania, nárast hmotnosti je akiste od sladkostí a chýbajúca menštruácia? To je dôsledok prechodného nervového vypätia a stresu.

Telo sa v takomto prípade začína správať ako tichý komplic našej psychiky. Psychiatri, zaoberajúci sa týmto zaujímavým fenoménom, potvrdili, že tým, ako silno si tieto ženy nepripúšťajú myšlienku možného tehotenstva, tak silno zapracuje ich obranný mechanizmus. Objem ich brucha sa zväčší iba minimálne, čo neznamená, že dieťa nerastie, ale urobí si miesto, potlačiac niektoré orgány matky, čím sa brucho takmer nezväčší.

Dieťa v ohrození?
Neraz sa stáva, že u žien, ktorých podvedomie takto poprelo tehotenstvo, nič netuší ani ich okolie. Ba ani ich praktický lekár, za ktorým idú s tým, že v poslednej dobe majú horšie trávenie, väčšiu plynatosť, a zvýšenú únavu.

Najzaujímavejšie je, že ak v šiestom až ôsmom mesiaci sa tehotenstvo nezvratne potvrdí a žena aj verbálne pripustí, že je tehotná, brucho sa jej vie zväčšiť na bežnú veľkosť typickú pre daný mesiac gravidity doslova aj v priebehu niekoľkých hodín. Aj takéto sú skúsenosti gynekológov a psychiatrov.

Ak je však popieranie tehotenstva realizované až do konca, teda do spontánneho pôrodu, hrozí u takejto rodičky riziko skratového konania. Matka môže urobiť neuváženú reakciu, ktorá súvisí s neočakávaným narodením dieťaťa, na ktoré nie je v takejto situácii absolútne psychicky pripravená, čo môže skončiť aj smrťou dieťatka.

Preto v takýchto situáciách je pre matku veľmi dôležitá psychologická pomoc a podpora, vďaka ktorej dokáže dieťa veľmi rýchlo prijať a starať sa o neho. Popretie tehotenstva totiž vôbec nemusí súvisieť s chýbaním túžby po dieťati. Skôr súvisí s absolútnym presvedčením nemožnosti otehotnieť.

Autor: Radomír

Vyberáme pre vás niečo PLUS