Reklama

Kedy chlap najviac žiarli na ženu?

Reklama

Žiarliví partneri vyžadujú osobitnú pozornosť. S týmto extrémom sa stretávame každodenne a zabrániť mu potrebuje veľkú námahu.

Ak dáte raz príležitosť na pochybnosti (či už flirtovaním alebo zvádzaním), majte na pamäti, že tým partnerovi vyšlete prvý signál k nedôvere. Predstava, kde sa snažíte zviesť, mu skrsne v hlave vždy pri pohľade na vás a vašu mužskú spoločnosť. Vedzte, že mu hneď napadne podozrievať vás z náhodnej nevery i pri obyčajnom rozhovore s kolegom z práce. Obraz nádejného soka je silnejší ako vlastné sebazaprenie.

Neprehliadajte prvé známky žiarlivosti, ktoré sa prejavia i pri všedných záležitostiach. Skrýva sa za ňou prehnaný strach zo straty partnera. Pri žiarlivcovi nemôžete dýchať ani vy, ani ostatní, stávate sa vlastníctvom človeka, ktorý slovo ovládanie očividne nepozná. U patologických žiarlivcov dochádza k vytváraniu vlastných nezmyselných príbehov nevery, pričom realitu nevidia.

Niektorí psychológovia radia: Žiarlite i vy, aj keby ste to mali len simulovať. Žiarlivá osoba si uvedomí svoju hodnotu, posilní sa jej sebadôvera, začne prehodnocovať skutočnosť a niekedy upätosť na partnera ustúpi. Do kategórie závislostí (alkohol, drogy) sa zaraďuje aj žiarlivosť. Liečenie preukazuje silnú dávku pevnej vôle a vytrvalosti.

Na čo žiarlia ženy a na čo muži?

Ženy pri tom samé obyčajne žiarlia menej než muži. Alebo skôr na iné veci. Podľa Richarda Dawkinsa, autora knihy Sebecký gén, žiarlia ženy predovšetkým na psychickú neveru ohrozujú ich konkurentky, s ktorými sa muž rozpráva a rozumie si s nimi, viac než na tie, s ktorými má iba fyzický vzťah. Hlavným cieľom ženy je totiž uchovať si živiteľa pre vlastné deti. Pre muža je naopak zásadné, aby svoj čas a úsilie investovali do vlastných potomkov, a tak sa oveľa viac žiarli na fyzickú neveru, než na nejaké "debaty".

Vedci sa domnievajú, že ponímanie nevery a s tým súvisiaca žiarlivosť majú korene v rannom štádiu vývoja ľudstva , kedy sa rozdeľovali roly pre jednotlivé pohlavia a v podstate sa v nezmenenej podobe zachovali dodnes.

Dá sa to zdôvodniť tým, že reprodukčná schopnosť ženy v tej dobe nebola nijako ohrozená neverou jej partnera a jeho styky s inou ženou jej preto mohli byť pomerne ľahostajné. Mnohoženstvo a zdieľanie viacerých partneriek jedným mužom bolo pomerne bežné.

Situácia sa ale podľa antropológov zmenila, keď sa muž od družky a jej potomkov citovo odpútal a prestal sa o nich starať. Jeho nezáujem mohol mať za následok dokonca smrť celej zavrhnutej komunity, a tento strach zotrváva v ženskom podvedomí dodnes. Preto sa aj dnešné ženy najviac obávajú toho, že sa ich partner začne emocionálne angažovať inde.

Kedy muži žiarlia najviac?

Biológovia si všimli, že muži vnímajú plodné dni ženy. Ako náhle začnú tužiť po mužných jedincoch, ich partneri to vycítia. Všetci sokovia, ktorí stoja aspoň za pohľad sú automaticky považovaní za votrelcov.

Veľmi zaujímavý objav sa podaril aj pri ženách užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Pretože táto im zaručuje istú mieru neplodnosti, partneri takýchto žien žiarlia menej. Aj keď tento trik prírody je mimoriadne účinný pri zvieratách, napríklad šimpanzoch, mnohí muži sa snažia vedome svoju predprogramovanú žiarlivosť potláčať.

Vyberáme pre vás niečo PLUS