Reklama

Je dávno dospelý a vy ho stále máte doma? Kedy je ten správny čas prestať vychovávať?

Otec sa jej vyhrážal, že ju zabije a mama sa tvárila, akoby mala smrteľnú chorobu. Pritom bola len tehotná.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nastal deň, kedy sa vaša ratolesť pobrala preč z domu a vydala sa svojou vlastnou cestou? Ak sa vaše deti odsťahovali a žijú si svoj vlastný život, dajte im dýchať. Tieto veci rozhodne nerobte, ak chcete byť dobrou matkou.

Rodičovstvo je azda najnáročnejšia "práca", akú kedy kto môže mať. Bohužiaľ, nikto sa nedokáže na takúto zodpovednosť pripraviť na sto percent. Neexistujú žiadne školy ani komplexné kurzy, ktoré by vás na to pripravili. Všetko je to výlučne založené na koncepte "pokus-omyl". Život naučí každého rodiča, ako sa v živote rozhodovať. A jedno z tých nie veľmi príjemných rozhodnutí je aj otázka, kedy sa prestať "starať" o svoje deti. Alebo lepšie povedané, neskôr do nich.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nela Pocisková ukázala svoje deti v plnej paráde: Hektor celý tato a Lianka
    Zdroj: Žena

    Samozrejme, že to budú stále vaše deti. A do istej miery ich budete vychovávať počas celého vášho života. Ale určite im nechcete rozkazovať ešte v ich päťdesiatke. Aby si zastrčili tričko do nohavíc, pretože vonku je zima. Nedajbože, aby ste ich viedli za ručičku po celý čas a finančne dotovali. Akonáhle vaše deti dosiahnu plnoletosť, je čas postupne výchovu redukovať, až s ňou postupne skoncovať. Kedy je ten správny čas?

    1. Mama, potrebujem peniaze

    Súčasná finančná situácia je úplne iná ako kedysi. Mladí ľudia si len málokedy dokážu kúpiť vlastný byt alebo dom. Hypotéku je stále ťažšie a ťažšie získať. No a nájmy vo väčších mestách, kde mladí ľudia cestujú za prácou sú častokrát už za hranicou únosnosti. Preto aj mnoho mladistvých žije so svojimi rodičmi pokojne aj do tridsiatky, len aby ušetrili. Avšak peniaze bývajú najčastejšou témou, ktorá vyvoláva medzi rodičmi a ich deťmi konflikty.

    Ak chcete svoje deti podporiť a poskytnúť im určitý finančný obnos, urobte to. Ale potrebujete si stanoviť základné pravidlá. Veď už sú predsa dospelými osobami. Ak im peniaze dáte, tak pod podmienkou, že ich použijú múdro a účelne. Určite nechcete, aby ich váš "pubertálny" syn minul niekde na letnom festivale. Finančná gramotnosť je dôležitá a je to jedna z najdôležitejších zručností, ktoré by ste svojim deťom mali odovzdať. Avšak, ak sa to začne uchyľovať k "vyciciavaniu" vašej peňaženky, zastavte to. V tomto momente je vhodné skončiť s výchovou. Nebojte sa. Vaše deti to zvládnu.

    2. Za toho sa prosím nevydávaj

    Skúste zaloviť v pamäti. Kázali vám niekedy rodičia o tom, akého partnera by ste si mali zvoliť? A stoj, čo stoj si pretlačili svoje tvrdenie, že váš kolega z práce nie je ten pravý, pretože sa im nepáči a bodka? Žiadne pádne argumenty, iba strohé a subjektívne vyjadrenie.

    A možno práve ten kolega z práce je váš súčasný manžel a máte s ním 3 deti a hypotéku. Určite sa nesnažte ísť v šľapajach svojich rodičov. Nehovorte svojim, už dospelým deťom, kto je pre nich ten pravý a kto nie. Je to ich rozhodnutie, nie vaše. Vy ste si už svoje "odmakali".

    3. Ale ja som to robila takto...

    Veľmi často používaná veta. Najmä ak ide o výchovu detí. Rodičia majú niekedy pocit, že ich deti nedokážu vychovávať svoje vlastné deti. Pretože doba sa zmenila, určite to nezvládnu a budú potrebovať vašu pomoc. Inak bude zle, nedobre. No a teraz sarkazmus bokom.

    Pravdepodobne vám vaši rodičia robili niečo podobné. Trpeli nutkavou potrebou vám radiť, ako by ste mala dojčiť, vychovávať, prípadne trestať vaše deti. A čo ste urobili? Počúvli ste ich? Každý rodič si musí vyskúšať výchovu na vlastnej koži. To, čo funguje na jedno dieťa, nemusí na ďalšie. A najmä, doba je úplne iná, preto im nechajte ich vlastný prístup, ktorý ich deti naučí fungovať teraz, nie pred 30 rokmi. Nevyžiadaná rada je totiž niekedy horšia ako žiadna.

    4. Mám hrozný strach

    Či budete mať 20, 30 alebo 40 rokov, vaši rodičia sa o vás budú vždy báť. Rovnako sa budete báť aj vy o svoje deti. Ale to neznamená, že im máte dať na nohu železnú guľu a zavrieť ich do klietky, aby ste ich ochránili pred týmto "skazeným" svetom. Ak sa o ne budete až panicky strachovať, robíte zle primárne samej sebe. Doprajte im voľnosť.

    To, že sa vaša dcéra rozhodne vycestovať na polroka do Egypta za prácou, nie je koniec sveta. A nie, rozhodne sa jej tam nič nestane a bude v poriadku. Je predsa dospelá a poradí si. Dôverujte, nebojte sa a všetko bude v poriadku. Ak budete vyvíjať tlak na svoje dospelé deti, môže sa stať, že s vami prestanú komunikovať. A to určite nechcete.