Reklama

Kedy sa môže bábo s vami čľapkať vo vani?

Reklama

Kúpanie bábätka patrí často medzi obávané činnosti čerstvých rodičov. Predsa len manipulácia s tak malým stvorením je spočiatku problematická a matka i otec majú strach, aby drobčekovi nejako neublížili. Na začiatku väčšina rodičov používa na kúpanie bábätka samostatnú vaničku či kúpacie vedierko. Kedy sa však dieťatko môže už kúpať vo veľkej vani spoločne s mamičkou či s ockom?



Kúpací spoločník
Pokiaľ sa vám už drobček nezmestí do vaničky alebo do vedierka, prípadne je kúpanie v nich už nepohodlné a nepraktické, pokojne môžete prejsť na kúpanie vo vani. Spoločný kúpeľ si vôbec nemusíte odopierať, naopak je to veľmi príjemná záležitosť nielen pre dieťatko ale i pre jeho kúpacieho spoločníka.

Predtým než vhupnete do kúpeľa so svojím bábätkom, je dobré sa vopred osprchovať, až potom napustiť vodu. Čistota vane je samozrejmosťou. Nezabudnite prispôsobiť teplotu vody vo vani vášmu drobčekovi. Nesmie byť ani príliš horúca, ale ani studená – ideálne je teplota okolo 37°C. Okrem toho dbajte na dostatočnú teplotu v kúpeľni.

Ženy chcú mužov, ktorí vyzerajú ako ich otec

Žiadne peny
V žiadnom prípade nepoužívajte peny alebo iné prísady do kúpeľa určené pre dospelých. Mohli by citlivej detskej pokožke ublížiť, spôsobiť podráždenie, alergickú reakciu alebo zbytočne vysúšať jemnú pokožku vášho drobčeka. Podľa veku dieťatka možno použiť detské prípravky na kúpanie – detské mydlo, šampón, u väčších detí nezaškodí občas ani nejaká detská pena do kúpeľa (netreba to však preháňať).

Aj pri spoločnom kúpeli musíte byť opatrní a dávať na dieťa neustále pozor. Vo vani by nemala chýbať protišmyková podložka, ktorá zabráni prípadnému pošmyknutiu. Čas kúpania prispôsobte režimu vášho dieťatka. Nie je dobré kúpať, ak je príliš unavené alebo má plné bruško. Rodičia často kúpu svoje deti pred spaním, pretože príjemný kúpeľ dieťatko upokojí.

Nenormálna tehuľka?

Kedy by ste sa s dieťaťom nemali kúpať?
Pokiaľ sú rodičia i dieťatko zdravotne v poriadku, nie je dôvod vyhýbať sa spoločnému kúpaniu. Tento spôsob kúpania je však lepšie vynechať pri ochoreniach, ktoré by sa takto mohli preniesť na dieťa. To platí aj v prípade, že mamička napríklad trpí mykózami alebo kvasinkovou infekciou.

Autor: Emily