12.-16. týždeň
Vo väčšine prípadov sa tehotenské bruško začína u žien objavovať niekedy po dvanástom týždni tehotenstva, teda po ukončenom prvom trimestri. V tomto období už začína byť mnohé bežné oblečenie tehuľke priúzke a začína hľadať tehotenské kúsky, alebo aspoň voľnejšie a pohodlnejšie veci.

Čo všetko vplýva na veľkosť bruška?
Vyššie uvedený časový údaj je však len orientačný, pretože tak ako každá žena je iná, aj každé tehotenstvo je iné. Na to, kedy vám bruško v tehotenstve vykukne, vplýva veľa faktorov. Jedným z nich je, či ide o prvé bábätko alebo už nejaký pôrod za sebou máte. Ženám, ktoré čakajú prvé dieťa, zvyčajne rastie bruško pomalšie, pretože brušné svalstvo je pevnejšie a nie je „vytrénované“ predchádzajúcim tehotenstvom.

Ak už teda bábätko alebo viac detí máte, vaše ďalšie tehotenstvo na vás môže byť vidieť skôr, u niektorých žien aj okolo 9. týždňa. Ďalším faktorom je aj vek. Ženy vo vyššom veku môžu byť „bruškaté“ skôr než mladšie tehuľky, čo býva ovplyvnené tým, že mladšie ženy majú často pevnejšie brušné svalstvo. Nie je to však pravidlo.