Reklama

Klebetíte? A viete, že sa vám to môže vrátiť ako bumerang?

Žena, ktorá mužovi o sebe prezradí všetko, prestáva byť zaujímavá.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Reklama

Je vedecky dokázané, že klebetiť je zábavné – teda ak sa vás klebety netýkajú. Problémom však je, že keď klebetíte, môže sa vám to vrátiť ako bumerang. Napriek tomu sú klebety neodolateľné pre mužov aj ženy. Prečo to robíme?

Stručná definícia klebetenia znie, že rozprávate o niekom, kto nie je vo vašej spoločnosti, ale to, čo o ňom poviete, nemusí byť úplná pravda. Čo teda klebety vlastne sú? Niekto počas klebetenia úmyselne šíri klamstvá, ale vedecky povedané, ide o všetky informácie o niekom inom ako o sebe, ktoré odovzdávate ďalej.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chystáte sa na jarné upratovanie šatníka? Naučte sa efektívne skladať šatstvo...
    Zdroj: httpswww.instagram.comartistsuniversum

    Český neuropatológ František Koukolík v tom má jasno a o klebetení dokonca napísal knihu. Klebetenie rozdelil do piatich kategórií:

    • Záporné nepravdivé alebo polopravdivé
    • Záporné pravdivé
    • Neutrálne
    • Pozitívne pravdivé
    • Pozitívne nepravdivé

    Nepravdivé klebety sa snažia ukázať objekt svojho rozprávania v skreslenom svetle. Ohovárajú, hania... A vedeckými štúdiami sa našťastie potvrdilo, že ľudia zvyčajne vedia odhadnúť, kedy ide o vymyslené klebetenie a „rozprávačovi“ až tak veľmi neveria.
    Problém je však v tom, že klebety napriek tomu silne ovplyvňujú naše správanie. Bez ohľadu na to, či sú pravdivé alebo nie. Pokiaľ počujeme dobré správy, začneme sa na onú ​​osobu pozerať prívetivejšie, ak sa ale dozvieme niečo odpudivé, s poohováraným človekom si to budeme veľmi dlho spájať, aj keď tomu nebudeme veriť. Žiaľ, faktom je, že to zlé si pamätáme dlhšie a lepšie, ako to dobré.

    Druhou zmenou, ktorú vypočuté klebety spôsobia, je aj premena správania sa k tomu, kto informáciu doniesol. Klebety totiž utužujú putá tam, kde došlo k varovaniu pred budúcim sklamaním, alebo naopak tam, kde sa ukázalo, že je nás v podobnej nepríjemnosti viac. „Svetlá stránka klebiet existuje,“ vysvetľuje autor knihy o klebetách a upozorňuje, že klebety sú s ľudstvom odnepamäti a že dnešné nepravdivé záporné rozprávanie, ktoré môže svoj cieľ aj úplne zničiť, pokojne môže byť aj pokračovaním niekdajších rozprávaní o čarodejniciach.

    Cieľ – potopiť soka
    Klebety o rivaloch v láske vznikajú ľahko. Jeden experiment dokonca demonštroval aj to, aké ľahké je u človeka vyvolať pocit ohrozenia. Vedci do kolektívu žien poslali ženu vo vyzývavom odeve. Prakticky okamžite si ostatné žienky začali vymieňať významné pohľady, krútili očami, chichotali sa a keď dotyčná odišla, začali ju ohovárať. Keď tú istú ženu obliekli menej vyzývavo, nič z toho sa nedialo.

    Paradoxne, práve klebety spochybňujúce morálnosť sú najhodnotnejšie, lebo dokážu objektu ohovárania poriadne zavariť. A aby toho nebolo málo, klebetia aj muži, lebo klebetenie ich tiež baví.

    Rozdiel je len v tom, o čom si rozprávajú. Ženy klebetia skôr neutrálne, zatiaľ čo muži sú  ochotní ísť do priameho konfliktu. To zrejme vedie aj k tomu, že ženy svoje slová vážia a nechávajú si zadné dvierka.

    Kedy klebety škodia
    Takmer vždy, ale vo všeobecnosti je u žien podiel pozitívnych rozhovorov vyšší a zdieľanie informácií o druhých ich baví viac ako mužov. Ako veľmi kto klebetí, je dané jeho osobnosťou.

    Najaktívnejší sú extroverti a sklon šíriť negatívne klebety majú častejšie neistí ľudia. Takí, ktorí majú pocit, že o svoje postavenie musia bojovať. Častejšie vedú k rozšíreniu klebiet emócie a nie vypočítavosť. Ak vás niekto nahnevá, ublíži vám alebo sa kvôli nemu cítite menejcenná a neviete to „spracovať“, je pravdepodobné, že o dotyčnom rozšírite nejakú nelichotivú informáciu. Teda napríklad keď suseda povie, že zle vychovávate svoje deti, ale následne tie jej niečo vyvedú, nenecháte si to pre seba, ale s pocitom akéhosi zadosťučinenia o tom porozprávate kamarátkam.

    Ako neklebetiť
    Situácia sa obracia, keď klebetia ľudia o vás. Musíte byť úplne nad vecou, aby ste nad tým len mávli rukou. Skôr zmeníte správanie voči človeku, ktorý klebety šíri.

    Šírenie klebiet má však aj svoju svetlú stránku a to v prípade, ak o vás ľudia rozširujú len pozitívne správy a lichôtky. Máte tendenciu stať sa kamarátkou osoby, ktorá vás v dobrom ohovára (v štýle, že nemôže to byť zlý človek, keď chápe, aký som ja poklad). Na opačnej strane je reakcia na záporné klebety. Sú zdrojom zlosti, smútku a pocitu viny. Človek, ktorému klebety ublížili, zvyčajne na ohováranie reaguje ďalším šírením klebiet tak, aby človeku, ktorý s tým začal, čo najviac ublížili. Že to nie je dobré riešenie, je jasné. Lebo konflikty sa zbytočne vyostrujú.