Niekomu totiž stačí raz do mesiaca, niekomu raz do týždňa, no iným nestačí ani dvakrát do dňa. Jedna dvojica sa sexu venuje aj dve hodiny, iná je zase hotová po dvoch minútach. Koľko je teda optimum?

Optimum podľa odborníkov
Viacero štatistík uvádza, že priemerom je mať sex dvakrát do týždňa. Toto číslo zároveň vyjadruje aj názor odborníkov, ktorí vravia, že takáto frekvencia sexuálnych radovánok optimálne povzbudzuje imunitný systém a je taktiež ideálna pre udržanie harmonického vzťahu medzi partnermi. Nezabúdajme ale, že potreba sexu je výsostne individuálnou záležitosťou a nikomu nemožno vnútiť nejaké presné číslo, lebo aj v rámci jedného páru býva chuť na sex diametrálne odlišná.

Dohoda nadovšetko
Aj keď existujú čísla vyjadrujúce priemerné hodnoty častosti sexu, najdôležitejšia je dohoda medzi partnermi. Ak sa dvojica dohodne, že je pre nich postačujúca a napĺňajúca frekvencia raz do mesiaca, pretože majú malé deti, sú pracovne zaneprázdnení, majú malý byt a starí rodičia kvôli opatere detí nie sú po ruke, je to v poriadku. Ak iná dvojica potrebuje mať sex aj dvakrát či trikrát do dňa a nie je to pre jedného z partnerov obťažujúce a vyčerpávajúce, je to ich slobodná voľba a dohoda.

Kedy ide o problém?
Problém nastáva vtedy, ak jeden z partnerov presadzuje svoju potrebu bez ohľadu na potrebu druhého partnera a tlačí ho buď k prílišnej častosti sexu alebo ho presviedča o tom, že raz za tri mesiace úplne stačí a odopiera mu naplnenie jeho potreby. V takomto prípade je vhodné vyhľadať odborníka v oblasti psychológie a sexuológie  a pozrieť sa na problém z bližšia.