Do koľkých týždňov sa dá prerušiť tehotenstvo?
20. 4. 2009, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:19)

Potrat je vždy závažná téma, ktorej sa treba venovať mimoriadne citlivo. Málo žien však ovláda zákon, za akých okolností môže vlastne požiadať o prerušenie tehotenstva. Mnohé sa boja ísť za lekárom z dôvodu, že budú odsudzované ľuďmi v bielych plášťoch. Sú však rizikové tehotenstvá, pri ktorých vám samotný lekár odporučí radšej interrupciu.
Podľa zákona, žena môže požiadať o prerušenie tehotenstva najneskoršie do dvanásť týždňov jeho trvania. Pri vážnych psychiatrických dôvodoch sa môže urobiť výnimka, napríklad ak má pacientka samovražedné sklony, alebo je inak ohrozený život jej dieťaťa, vtedy je možné zákrok robiť do šestnásteho týždňa gravidity. Z genetických dôvodov možno umelo prerušiť tehotenstvo do dvadsaťštyri týždňov jeho trvania.
Nič nie je ale bez rizika. Lekár je povinný poučiť ženu o možných zdravotných dôsledkoch umelého prerušenia tehotenstva. Jej žiadosť sa ale musí preskúmať. Nejde o obyčajný a bežný zákrok. Podmienkou je, že v posledných 6-tich mesiacoch žena nepodstúpila umelé prerušenie tehotenstva, čiže zo zákona má žena nárok na interrupciu dvakrát do roka.
Krajiny, kde je potrat legálny môže žena požiadať o jeho vykonanie nielen z medicínskych dôvodov. Môžu jej v počatí brániť rodinné dôvody, problémy s partnerom, zlá sociálna situácia alebo aj samotný vek matky, ak je privysoký alebo prinízky. Tehotné ženy sa rozhodnú odobrať si dieťa, keď boli znásilnené. To všetko upravuje interrupčný zákon.
Čo hovoria štatistiky? Na 1000 žien v čase tehotenstva pripadá u nás cca 13 interrupcií. Číslo z roka na rok klesá. Najväčší počet potratov je medzi ženami vo veku 25 rokov.
Sú tri spôsoby uskutočňovania umelých potratov, a to vniknutím do maternice cez rodidlá, podaním chemického prípravku, ktorý ukončí život nenarodeného dieťaťa alebo preniknutím do maternice pomocou brušnej operácie.
Hysterotómia je najbežnejší spôsob potratu, pri ktorom sa vniká do maternice brušnou stenou. Je to vlastne skorý cisársky rez. Chirurgicky sa otvorí brucho matky a rovnako i maternica. Dieťa sa vyberie i s plodovým. Táto metóda sa používa pri vyššom stupni tehotenstva.
Potrat je vždy zákrok s tragickým koncom. Veľa žien si po zákroku priznalo, že sa situácia dala vyriešiť aj inak a svoj čin ľutujú. Zvážte aj vy svoje rozhodnutie. Potrat je na Slovensku síce legálny, ale nie odporúčaný.
Autor: Alex
Zdroj: interrupcia.estranky