Reklama

Kto stráži bezpečnosť žiakov na internete?

Reklama

Nový internet pre školy (Edunet) konečne zmení celý systém vyučovania na Slovensku a prinesie rýchle pripojenie do každej triedy. Kto však dozrie na to, čo deti robia na internete? A kto na to dozerá dnes, keď už majú takmer všetky deti smartfóny? Čo všetko ohrozuje mladých na internete – od fake news až po terorizmus?



Čo by malo v každom texte zaznieť:
· školy dostanú nový super internet,
· bude to veľká zmena, je sa na čo tešiť,
· dnes žiaci nie sú veľmi v bezpečí, ohrozuje ich viacero vecí,
· po novom budú chránení.

Čo je to „špinavý internet“:
Hoaxy, fake news, konšpirácie, propaganda, extrémizmus, rasizmus, xenofóbia, extrémne násilie, pornografia... Internet poskytovaný inštitúciami pre maloletých musí byť (a je) všade na svete chránený, zabezpečený a filtrovaný. Žiaci tak majú prístup iba k takému obsahu, ktorý zodpovedá ich schopnostiam a vývojovému stupňu.

Okrem obsahu treba zabezpečiť internet aj technicky:
Zabezpečenie obsahu je iba časť celkového zabezpečenia nového internetu pre školy. Nový internet pre školy bude okrem toho chránený pred útokmi zvonka (školstvo nesmie byť ohrozené aktivitami hackerov alebo nepriateľských entít), útokmi zvnútra (pretože niektorí slovenskí žiaci sú extrémne šikovní a prelamujú dnešné ochrany na školách), technickými výpadkami (garantovaná stabilita a rýchlosť 24/7) a ďalšími nepredvídateľnými udalosťami.

Prístup k modernému učivu:
Mnohé databázy s časťami moderného učiva nie sú verejne prístupné a na to, aby k nim mohol niekto pristupovať, musí mať zabezpečené pripojenie. Nový internet pre školy (Edunet) tak vďaka svojej bezpečnosti umožní aj prístup do viacerých štátnych systémov a databáz, kde získajú žiaci prístup napríklad k zdigitalizovanému slovenskému kultúrnemu dedičstvu a podobne.

Prístupové práva:
Prístup do školského internetu bude po novom na základe prihlasovacích údajov a prístupových práv. Prístupové práva budú špecifikované pre jednotlivé prístupové roly a v prístupových rolách žiak a študent aj podľa veku (t. j. zrejme do 6 rokov, do 9 rokov, do 12 rokov, do 15 rokov, do 18 rokov, nad 18 rokov). Podľa prístupových práv a rolí sa zobrazí aj povolený obsah, prístup k digitálnemu učivu, digitálnym učebniciam a ďalším databázam znalostí, ktoré budú pomáhať v prehlbovaní príslušného vzdelania.

Odporúčané spracovanie:
· P1D, Uj Szo
Bezpečnosť detí na internete pokrivkáva. Nikto poriadne nekontroluje, čo pozerajú deti vo svojich mobiloch a tabletoch. Nový internet pre školy vyrieši konečne bezpečnosť internetu pre žiakov. Rodičia budú mať istotu, že keď sú deti v škole, majú prístup iba k obsahu, ktorý je pre ne prospešný. Je to absolútne kľúčové – na deti totiž na internete číhajú nebezpečenstvá (povedať aké).

· Magazín P1D, P7D
Čo všetko ohrozuje deti na internete. Konečne sa Slovensko rozhodlo s tým niečo urobiť a súčasťou nového rýchleho internetu pre školy (Edunet) bude aj najmodernejšie a konečne plne funkčné zabezpečenie. Ako to bude vyzerať v praxi – napríklad žiak sa zadarmo pripojí v škole na internet, ale stránky verbujúce ísť bojovať na východnú Ukrajinu neuvidí. Môže sa spoľahnúť, že žiadny výpadok neohrozí jeho prístup k učebniciam (koniec výhovorkám: zabudol som si...).

Konečne liek na „špinavý internet“!

Každého rodiča trápi, čo robia jeho deti, keď sú online. Slovensko teraz zavedie nový rýchly internet pre školy, ktorý začne žiakov chrániť, keď nie sú doma. Rodičia sa tak môžu sústrediť na ochranu detí mimo školy, v škole sa môžu spoľahnúť na moderný systém, ktorý vyrieši všetko za nich. Žiaci uvidia vždy len to, čo je pre nich vhodné. Čo všetko vlastne číha na mladých na internete?

Autor: Redakcia
Foto: Shutterstock