Na rozdiel od klasickej šikany nezanecháva rany na tele, rozhodne ju ale nemôžeme považovať za menej nebezpečnú. Obrovské škody môže napáchať predovšetkým na detskej duši. V citlivom období dospievania sa totiž deti najprv učia vnímať samé seba a ľahšie podliehajú názorom a vplyvom okolia. Kyberšikana tak môže zásadným spôsobom podlomiť ich sebadôveru.

Dokážete rozpoznať kyberšikanu?
A to zďaleka nie je všetko. U obetí kyberšikany nie sú výnimkou depresie, mnohí mladí hľadajú úľavu v užívaní omamných látok a výnimkou nie sú ani tragické prípady končiace samovraždou. Rozpoznať, že dieťa čelí šikane na internete, pritom nie je vôbec ľahké.

„To, že je potomok obeťou kyberšikany môže rodič spoznať podľa niekoľkých znakov. Dieťa náhle prestane používať počítač, začne sa vyhýbať diskusii o tom, čo robí online. Môže byť rozrušené po prečítaní správ v mobile a tak ako pri klasickej šikane sa začne uzatvárať pred rodinou a kamarátmi, je utiahnuté,“ vysvetľuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková.

kybersikana
Zdroj: Shutterstock

Na začiatku bola jedna fotka
Nebezpečenstvo kyberšikany potvrdzuje aj príbeh Simony s Kianou, ktoré si ňou v minulosti samé prešli. Vlastné skúsenosti teraz využívajú k tomu, aby pomáhali druhým. V rámci svojho projektu AntiCyber Bullying šíria osvetu a usporiadavajú workshopy a prednášky pre žiakov základných škôl. Na začiatku ich príbehu stála jedna šteklivá fotka, ktorá sa bez súhlasu ocitla na sociálnych sieťach. Škodoradostní spolužiaci si ju medzi sebou rozposlali a v internetových diskusiách potom zahrnuli dievčatá posmeškami a urážkami. „Nikdy by ma nenapadlo, že ľudia, ktorých denne stretávam v škole, môžu byť na internete takto agresívni,“ spomína Kiana.